ראשי | העיר והעירייה | על העיר | ערים תאומות | סומבוטהיי, הונגריה ערים תאומות

סומבוטהיי, הונגריה

אתר האינטרנט: http://www.szombathely.hu

מידע כללי
סומבוטהיי היא העיר הקדומה ביותר בהונגריה. היא נוסדה בשנת 45 לספירה בשם "מושבת קלאודיוס הסוברנית" והיתה בירת מחוז של האימפריה הרומית. העיר סמוכה לדרך סחר עתיקה המכונה "דרך הענבר" ומצויים שם שרידים של מעון הקיסר, מרחצאות, אמפיתיאטרון ומקדש האל מיטרא שהתגלו ב-2008.

כיום סומבוטהיי היא מרכז התרבות והמסחר של האזור כולו, והיא זוכה למוניטין עולמי גם בזכות מוסדות האמנות השוכנים בה. המקום בו מתקיימים רוב אירועי המוסיקה הוא אולם ברטוק, שהיה בעבר בית כנסת. באולם מתקיימים מספר קונצרטים מפסטיבל ברטוק ומפסטיבל האביב והוא גם מושבה של התזמורת הסימפונית של סבריה. בנוסף למקהלות וקבוצות מחול, פועלת בעיר התזמורת הקאמרית קאפלה סבריה המבצעת בעיקר מוסיקת בארוק. בשנת 2005 על מספר תושבי העיר ל-80,000.

ביוזמת אזרחי העיר הוקמה גלריה לאמנות בה אצורות יצירות של אומנים הונגרים מודרניים ובה גם מתקיימים לעיתים קונצרטים. מדי שנה בשנה מתקיימים בעיר אירועים בינלאומיים שונים, כשהמפורסם בהם הוא ביאנלה הטקסטיל.

חינוך
במרכז החינוך וההשכלה של סומבוטהיי נמצאים שני מוסדות: מכללת דניאל ברסני ובית החולים האקדמי ע"ש מרכוס ובסקי. במכללה מספר תכניות לימוד ומחקר המתמקדות בבלשנות, לימודי אירופה ותכנית לימודי מרכז אירופה הנקראת דרך הענבר. תכניות אלו תרמו להקמת בית ההוצאה של אוניברסיטת סבריה המפרסמת עבודות חשובות בכל תחום מדעי, אך מתמחה במדעי החברה ובבלשנות של מזרח אירופה.

מידע לתיירים
סומבוטהיי היא מרכז מובהק בתרבות של מרכז אירופה. קיום אירועי האמנות והמדע בעיר מבטיח את מעמדה כתחנה לאורך דרך הענבר, בסמוך למקום בו הניח הקיסר קלאודיוס את אבן הפינה להקמת הפרובינציה הרומית.

יותר מ-1,800 שנים קודם לכן הייתה סבוניה, סומבוטהיי הקדומה, הבירה של הפרובינציה של פנוניה עילית. עדות לעבר העשיר ניתן למצוא בגן העתיקות הכולל את מיטב המוזאיקות שיש בהונגריה. בסמוך לגן נמצאת גלריית סומבוטהיי לאומנות מודרנית ואולם בלה ברטוק לקונצרטים שבעבר היה מבנה בית כנסת. שלט המנציח את גירוש היהודים מהעיר בשנת 1944 קבוע באולם והוא עדות אילמת לעברה החשוך. בנוסף, ניתן לבקר במוזיאון הכפר ור, שהוא מוזיאון פתוח עם כ-30 בתי כפר משוחזרים המאפשרים הצצה לחיים החקלאיים של הונגריה בעבר.