ראשי | העיר והעירייה | על העיר | ערים תאומות | שטרסבורג, צרפת ערים תאומות

שטרסבורג, צרפת

ב-16 אוקטובר 1991, נחתם הסכם ערים תאומות בין העיר רמת-גן לעיר שטרסבורג.

אתר האינטרנט: http://www.strasbourg.fr/accueil


מידע כללי
שטרסבורג היא בירת אזור אלזס שבצפון-מזרח צרפת, הנחשבת לגדולה ביותר באזור עם אוכלוסייה של 272,500 תושבים וכ-713,000 תושבים (נכון לשנת 2007) במטרופולין כולו. שטרסבורג ממוקמת סמוך לגבול צרפת-גרמניה, ומספר פעמים עברה העיר משלטון גרמניה לצרפת, דבר שהשפיע רבות על אופי תרבותה. מקור השם שטרסבורג הוא מהשפה הגרמנית ופירושו "מבצר על צומת דרכים" (שטראסה=דרך; בורג=מבצר), ואכן העיר ומחוז אלזאס היו מצמתי המסחר החשובים באירופה.

כיום גרים בעיר גרמנים רבים, כשהשפות השגורות בפי רוב התושבים הן גרמנית וצרפתית. עם השנים הפכה העיר מסמל לסכסוך גרמני-צרפתי רב שני למעוז האיחוד האירופי. בעיר הוקמו מספר מוסדות חשובים של האיחוד (הפרלמנט האירופי, בית המשפט האירופי לזכויות האדם, מועצת אירופה), ואלפי אזרחים משתי המדינות חוצים את הגבול בכל יום בדרכם לעבודה במדינה השכנה.

העיר שוכנת על נהר האיל המהווה שלוחה של הריין. שטרסבורג מהווה מרכז בנייה, הנדסה, רפואה ותקשורת גדול, והיא ידועה בבתיה היפים ואתרי התיירות הפסטורליים שבה. עם הקמת מערכות התחבורה הציבוריות שונו פני העיר. קו חשמלית ראשון נחנך ב-1994 וקו שני נפתח לציבור בסתיו 2000. בעיר נסללו למעלה מ-200 ק"מ של מסלולים לרוכבים על שני גלגלים ודרכים להולכי רגל במרכז העיר.

שטרסבורג היא גם מרכז אמנות. קיימים בעיר מספר מוסדות בעלי מוניטין עולמי הכוללים את האופרה הלאומית של הריין, התזמורת הפילהרמונית של שטרסבורג וקבוצת כלי ההקשה של שטרסבורג. במשך כל השנה מתקיימים בה מופעים מגוונים, אירועי תרבות ופסטיבלים, בהם פסטיבל המוסיקה הבינלאומי, פסטיבל המוסיקה בת זמננו, ג'אז ד'אור, הפורום האירופאי לקולנוע ואחרים.

חינוך
ישנן שלוש אוניברסיטאות בשטרסבורג: אוניברסיטת לואי פאסטר, אוניברסיטת מארק בלוך ואוניברסיטת רוברט שומאן. בנוסף, ממוקמים בשטרסבורג הקמפוס של ה-ECOLE NATIONALE D'ADMINISTRATION, שהוא בית הספר הגבוה לאנשים בשירות הציבורי, בית הספר The École supérieure des Arts décoratifs לאמנויות, וכן הסניף הקבוע של אוניברסיטת החלל הבינלאומית בדרום שטרסבורג.

מידע לתיירים
להולכי רגל קל להתמצא בעיר כיוון שמרכזה נמצא בתוך אי קטן ושטוח המוקף בנהר האיל ובתעלה הישנה. העיר העתיקה של שטרסבורג (רובע צרפת הקטנה) נשתמרה ללא דופי והוכרזה ב-1988 כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. הקתדראלה של שטרסבורג, העשויה אבן חול אדומה, היא מהגבוהות בעולם והפכה לסמל העיר. בעיר העתיקה מספר תעלות ציוריות, גשרי אבן החוצים אותן ואין ספור בניינים עתיקים בסגנון אדריכלי צרפתי-גרמני מעורב.