ראשי | העיר והעירייה | על העיר | ראשי העיר | אברהם קריניצי ראשי העיר

אברהם קריניצי

ראש העיר הראשון של רמת-גן (כהונה: 1926-1969)
 
קריניצי נולד בעיר גרודנו שבאימפריה הרוסית (כיום במדינת בלארוס), ובגיל צעיר עלה לארץ ישראל כחלוץ בימי העלייה השנייה (בשנת 1905). היה מעורב בפעולות התיישבות וביטחון ונימנה עם ראשוני ארגון "ההגנה", אך סייע לכלל המחתרות. במלחמת העולם הראשונה עבד בשרות הרכבות הטורקי כאחראי על כריתת העצים להסקת קטרי-הרכבות ולאחר מכן היה סגן-מנהל מפעל לתיקון תותחים וייצור תחמושת בדמשק.

הוא הגיע לרמת-גן בשנת 1925 ועד מהרה היה לדמות המרכזית בה. בשנת 1926 העניק הממשל הבריטי מעמד של מועצה מקומית לרמת-גן הקטנה וקריניצי מונה לנשיא (יו"ר) המועצה הראשון. מאז ועד שנת 1969 ניצח ב-12 מערכות בחירות ברציפות. הוא החזיק, ככל הנראה, בשיא עולמי כראש רשות מקומית: 43 שנים (24 שנים כראש המועצה ועוד 19 שנים כראש העירייה). הוא עמד תמיד בראש קואליציות של מפלגות מהמרכז והימין. כבעל אמצעים מילא את תפקידו הציבורי ברמת-גן, רוב השנים, ללא שכר.

קריניצי טיפח ופיתח את רמת-גן ממושבה קטנה לעיר הרביעית בגודלה במדינה. לצד פיתוח עירוני מואץ והקמת מפעלי תעשייה שהגיעו ביוזמתו לרמת-גן (עלית, פלאלום, צ.ד. ועוד), הוא נטע ברמת-גן עשרות גנים, יותר מבכל עיר אחרת בארץ. עם קום המדינה התרכז בקליטת עלייה ובהקמת שני מפעלים גדולים: הפארק הלאומי ואצטדיון רמת-גן. הוא היה הראשון מבין ראשי הערים שאימצו יחידה של צה"ל, ויזם את אימוץ יחידת הצנחנים.

בנובמבר 1969, זמן קצר לאחר שנבחר לתפקיד ראש העירייה בפעם ה-12, נספה בתאונת דרכים יחד עם חתנו ישעיהו שמואלביץ ונהגו ברוך עזאני. שלושת ההרוגים קבורים בחלקת קבר מיוחדת בפארק הלאומי ברמת-גן.