ראשי | יוצאים מהבית | מוזיאונים | המוזיאון לאמנות רוסית מוזיאונים

המוזיאון לאמנות רוסית

המוזיאון לאמנות רוסית ברמת-גן התחיל מאוסף אמנותי אשר נתרם למדינת ישראל בשלהי שנות ה-50 על ידי מריה ומיכאיל צטלין - אנשי ציבור, מוציאם לאור, נדבנים ונציגי "מסדר האינטליגנציה הרוסית".

חייה ופעילותה של משפחה זו (כמו גם של הציירים המוצגים באוסף) קשורים קשר הדוק בתרבות הרוסית שהתקיימה מחוץ לגבולות רוסיה ומהווים את אחד ההיבטים של התופעה היחידה במינה בתולדות התרבות של המאה ה-20 – התופעה שאותה כינו בשם "The Russian Abroad”.

משפחת צטלין התגוררה בצרפת משנת 1910 עד שנת 1917. הם חזרו למוסקווה אחרי מהפכת פברואר ושהו שם כמעט שנתיים, והחל מאביב 1919 השתקעו סופית בפריס.

ב-25 לינואר 1959 פנה אברהם קריניצי, ראש העיר הראשון של רמת-גן, למריה צטלין בכתב. הוא כתב שברמת-גן עומדים לבנות את המוזיאון החדש לאמנות, והוא מתחייב להעמיד לרשות האוסף שלהם חלל תצוגה מיוחד ולהעניק לו את השם של בעלה המנוח. ביולי – אוגוסט 1959 הגיע האוסף מניו-יורק לנמל חיפה.

כיום אוסף צטלין מורכב משמונים וחמש יצירות של ציור, רישום ועיצוב תיאטרלי, אשר נוצרו בעיקר על ידי ציירים רוסים בזמן שהותם בגולה. בתוכם: סירוב, יפימוב, בנואה, באקסט, דובוז'ינסקי, גונצ'רובה, לריונוב, מאליאבין, סטלצקי , יקובלב, גריגורייב, סורין, צ'כונין, תארכוב, וולושין, ואחרים. בתוך האוסף נמצאות גם יצירות בודדות של הציירים הצרפתים מרקה וסריוזיה, ונציגי אסכולת פריס, ריברה, קרמן ומרבנה (מריה סטבלסקיה-וורובייב).

אוסף צטלין משתייך לסוג של אוספים משפחתיים שנאספו על ידי חובבי אמנות, אך לא בהכרח על ידי אנשי מקצוע,ומשקף את הטעם השמרני משהו של הבעלים. האוסף נבנה באופן ספונטני, ללא תפיסה אחידה. אספנות הייתה חלק מהמסורת התרבותית הכללית בקרב משפחות אמידות ועשירות ברוסיה לפני המהפכה. יחד עם זאת, רכישת יצירותיהם של ציירים-מהגרים מרוסיה, אשר לעיתים קרובות סבלו ממחסור באמצעי מחייה, מהווה חלק מהשליחות הנדבנית של משפחת צטלין. על עבודות רבות נמצאות כתובות, המעידות על היחס החם של הציירים כלפי משפחת צטלין.

רבים מהציירים המוצגים באוסף היו מייסדים של אסכולות חדשות וחברים בארגוני אמנות מובילים ברוסיה שבין חילופי המאות – סוף מאה ה-19 ושני העשורים הראשונים של המאה ה-20. על פי היצירות באוסף ניתן ללמוד, לפחות באופן מצומצם, על האסכולות ועל המגמות שהיו קיימות באמנות הרוסית והמערבית בתחילת המאה ה-20: האמנות המודרנית (סירוב, באקסט, בנואה), ניאו-פרימיטיביזם וקובו-פוטוריזם (מתוות לתיאטרון מאת גונצ'רובה), אימפרסיוניזם (לריונוב, גונצ'רובה, תארכוב), קוביזם וסזאניזם (מרבנה, קונצ'לובסקי, רוז'נקובסקי), ניאו-קלסיציזם (יקובלב, סורין, גריגורייב), וסגנון ניאו-רוסי (סטלצקי).


מחירי כניסה למוזיאון:

מחיר כניסה רגיל – 20 ש"ח
מחיר כניסה לגמלאים – 10 ש"ח
מחיר כניסה לילדים, לנערים עד גיל 18 ולסטודנטים נושאי תעודה – 15 ש"ח

המוזיאון לאמנות רוסית

חיבת ציון 18 | רמת-גן
 • ימים ג,ד

  12:00 - 18:00
 • יום ה

  20:00-12:00
 • יום שישי

  9:00 - 13:00
 • יום שבת

  10:00 - 15:00
 • ימים א,ב

  סגור
03-6188243

אירועים קרובים