ראשי | יוצאים מהבית | מוזיאונים | המוזיאון לאמנות המזרח הרחוק מוזיאונים

המוזיאון לאמנות המזרח הרחוק

המוזיאון לאמנות המזרח הרחוק ברמת-גן נפתח לקהל בשנת 1988. המוזיאון מבוסס על אוספו של יחיאל נהרי ז"ל, שמוצג באופן קבוע במוזיאון. במוזיאון מוצגות גם תערוכות מתחלפות בנושאים שונים הקשורים לתרבות ולאמנות המזרח הרחוק.


אוסף המוזיאון כולל פריטים מהמאה ה-13 עד המאה ה-20 מארצות מזרח אסיה. מוצאם של מרבית הפריטים מסין ומיפן. האוסף כולל כלי חרסינה בסגנונות שונים, כלי מתכת דקורטיביים, כלי לכה, פסלוני שנהב, עבודות אמייל, עבודות טקסטיל, כלי חרב, רהיטים, גילופי עץ ואבן והדפסי עץ יפניים.


האוסף עשיר ומגוון, ואופיו האקלקטי משקף את טעמו הייחודי של בעל האוסף. יחיאל נהרי לא היה איש מקצוע בתחום אמנות המזרח הרחוק. הוא היה אספן נלהב שרכש את חפציו בעת שביקר במזרח הרחוק. הוא ידע כיצד לפנות לבני המקום ולבקש את הדרכתם – ומכאן ייחודו של האוסף. החפצים שנרכשו היו בעלי ערך רב בעיני הסינים והיפנים אותם פגש יחיאל נהרי, אך בעת שנרכשו, בשנות ה-40 ובתחילת שנות ה-50, היו אספנים בודדים במערב שגילו בהם עניין, וכיום הם נדירים ביותר.


יחיאל נהרי היה איש עסקים אמיד. עסקי העץ שלו היו חובקי עולם. הוא נולד בעיירה ויינגרוב שבפולין. הוא עלה לארץ בשנת 1938 ועיברת את שם משפחתו מינז'ירז'בסקי (שפירושו בפולנית נהר קטן) לנהרי. לימים, עם התרחבות עסקיו, קבע את מקום מושבו במונטריאול. לאחר מלחמת העולם השנייה נודע לו שכל משפחתו נספתה בשואה. הוא יצא לאירופה והחל לעזור לניצולי השואה. שם קראו לו הנדבן הגדול. בישראל כינו אותו "האיש במעיל", משום שבתקופת הצנע בארץ נהג להסתובב במעברות ובשכונות עוני כשהוא לבוש מעיל גדול עם כיסים תפוחים ועמוסים בתלושי מזון, אותם חילק ביד נדיבה לכל נזקק.

מספרים שהייתה לו נשמה של הרפתקן נדיב. הוא נסע הרבה בעולם והתאהב במזרח הרחוק. בשלב מסוים החל לרכוש חפצי אמנות. במקביל לעסקי העץ, פתח גם חנות עתיקות במונטריאול. בגיל 49 הוא התחתן עם מזכירתו, יהודיה ילידת בולגריה, שניהלה את המשרדים שלו במונטריאול ובפריז. נולדו להם שתי בנות, ובשנת 1961 החליט לחזור לישראל. יחיאל, אשתו ושתי בנותיו עלו לישראל והקימו את ביתם ברמת-גן. בשנת 1962 נפטר יחיאל נהרי באופן פתאומי מהתקף לב, כשהיה באירופה. האם ושתי בנותיה נשארו בארץ עד שנת 1974, ואז החליטו לחזור למונטריאול.

אוסף נהרי הוצג לראשונה בשנת 1953, במוזיאון תל-אביב הישן, וכבר אז הדהים ביופיו את חובבי האמנות בישראל. יחיאל נהרי קיווה שהאוסף יוצג באופן קבוע במוזיאון בישראל, אך לא זכה לכך בחייו. לאחר מותו הפתאומי נודה כי ציווה לתרום את האוסף לעיר מגוריו, רמת-גן. בשנת 1974 הוצג האוסף לראשונה ברמת-גן, אך רק לתקופה קצרה, שלאחריה הוחזר לארגזים ונשמר במחסני עיריית רמת-גן. בשנת 1988 מונה צוות מקצועי מיוחד כדי להעריך ולשקם את האוסף ולהכינו לקראת הצגתו במשכן של קבע. בנובמבר 1988 נפתח רשמית המוזיאון לאמנות המזרח הרחוק ע"ש יחיאל נהרי במשכנו הקבוע, ברחוב חיבת ציון 18 ברמת-גן.
 
מחירי כניסה למוזיאון:

מחיר כניסה רגיל – 20 ש"ח
מחיר כניסה לגמלאים – 10 ש"ח
מחיר כניסה לילדים, לנערים עד גיל 18 ולסטודנטים נושאי תעודה – 15 ש"ח

המוזיאון לאמנות המזרח הרחוק ברמת-גן

חיבת ציון 18 | רמת-גן
 • ימים ב,ג,ה

  15:00 - 18:00
 • ימים ד

  10:00 - 14:00
 • יום שישי

  9:00 - 13:00
 • יום שבת

  10:00 - 15:00
03-6188243