ראשי | יוצאים מהבית | מוזיאונים | מוזיאון מכבי ע"ש פייר גילדסגיים מוזיאונים

מוזיאון מכבי ע"ש פייר גילדסגיים

מוזיאון מכבי על שם פייר גילדסגיים שוכן בלב כפר המכבייה בעיר רמת-גן. מוזיאון מכבי הוקם בשנת 1982, לשם הנצחת פועלה של תנועת מכבי, וכן את פועלן של תנועות הספורט היהודי החל מסוף המאה ה-19 ואילך. את היוזמה להקמת המוזיאון הגה ארתור הנק, אשר שימש גם כמנהלו הראשון של המוזיאון. המוזיאון נקרא על שם התעשיין והנדבן פייר גילדסגיים, ששימש בשנים 1957-1973 כיושב ראש תנועת מכבי העולמית, והיה לאדם היחידי שזכה לתואר "מר מכבי" בגין פועלו ותרומתו לתנועה. מוזיאון מכבי משתרע על פני שלוש קומות, וכולל תצוגות, תמונות ממשחקי המכבייה, דגלים, סרטים, גביעים, מדליות ותעודות ארכיון שונות, כשהתצוגות ממחישות את תולדות הספורט היהודי.


מוזיאון מכבי מיועד להצגת המסורת המפוארת של תנועת מכבי העולמי, ופועלה למען הספורט והחינוך יהודי-ציוני כבר למעלה ממאה שנים. המוזיאון מציע תצוגת מולטי מדיה ייחודית על ההיסטוריה של 15 המכביות שנערכו בארץ במהלך המאה ה-20. המכבייה מהווה כיום כאחת משלושת האירועים הספורטיביים הבין לאומיים הגדולים ביותר, ומוזיאון מכבי מוקדש להצגת הישגיו המרשימים של הספורט היהודי. כל קומה במוזיאון המכבייה מוקדשת למספר נושאים, החל מקומת הארכיון וכלה בקומה העליונה. בקומה העליונה יישנן עמדות מידע ממוחשבות, בהן ניתן לאתר פרטים על הספורטאים הזוכים במקומות הראשונים, לבדוק שיאי מכביות בתקופות שונות, וללמוד על ענפי הספורט השונים.


מבנה המוזיאון

 

קומת הקרקע מוקדשת למצעד המכבייה הראשונה, למועדוני מכבי הראשונים ולמייסדי התנועה. בקומה הראשונה יישנן תערוכות מתחלפות, פינת מידע, ופינות נוספות המוקדשות למועדון הכוח וינה וליקירי מכבי. בקומה השנייה ניתן למצוא פינת יזכור לחללי הספורט, תצוגת המכביות במולטי מדיה ופינה המספרת את סיפורה של מכבי בארץ ישראל החל מתחילת דרכה ועד למלחמת העולם השנייה. במוזיאון נמצא גם ארכיון מכבי ע"ש יוסף יקותיאלי, הוגה רעיון המכבייה. החומר הארכיוני הינו מתחילת המאה העשרים, והוא מתויג, מאוחסן וממוחשב בהתאם לכללים מקצועיים. הארכיון פתוח בפני חוקרים, סטודנטים ותלמידים, ומצוי בו גם חדר עיון המכיל ספרים וכתבי עת הקשורים לספורט יהודי מראשית המאה.


הביקור במוזיאון


למוזיאון מכבי צוות מדריכים מיומן ודינמי, אשר מציע מגוון רחב של תכניות הדרכה ייחודיות, המובילות את המבקרים אל מסע בעולמם המרתק של המתעמלים היהודיים. הביקור מורכב משלושה חלקים, כשהשלב הראשון כולל התכנסות באולם ועריכת ההכרות עם התלמידים. ההתכנסות באולם מיועדת גם להענקת רקע על המוזיאון, המכביות ומשמעותן עבור העם היהודי, וכן נקודות ציון חשובות בטרם הכניסה למוזיאון. הסיור ברחבי המוזיאון מלווה במדריך ובדברי הסבר, כשהחלק השלישי מורכב מהתכנסות ועריכת חידונים מאתגרים ומהנים, שנועדו לבחון את הידע אשר צברו התלמידים מן הביקור. תכנית ההדרכה של מוזיאון מכבי הינה רב נושאית ורב גילאית בהתאם להעדפותיו של בית הספר, על מנת לאפשר למוסדות החינוך לשוב ולערוך ביקורים נוספים עם הדרכות בעלות מיקוד שונה. הסיורים ממוקדים במגוון נושאים כגון שואה וספורט, מצוינות בשרשרת הדורות, הגינות בספורט, הקשר שבין הציונות והמכבייה ומגוון נושאים נוספים. הביקור במוזיאון מכבי כרוך בתיאום מראש וללא תשלום.