ראשי | לומדים ומלמדים | השכלה גבוהה | בית צבי השכלה גבוהה

בית צבי

בית צבי – בית הספר לאמנויות הבמה, מיסודה של המועצה לתרבות ולאומנות הוקם ב-1961 וזוכה לתמיכת משרד החינוך והתרבות ועיריית רמת-גן, הוא הגדול והוותיק בבתי הספר להוראת המשחק בישראל. מיום היווסדו שוכן בית הספר ב"בית צבי" ברמת-גן, בית שהוקם על-ידי משפחת קליר לזכר בנם, צבי קליר, שנפל במלחמת השחרור.

בית צבי שם את הדגש על הניסיון המעשי. כבר בשנה הראשונה התלמידים מתמודדים עם עבודה על תפקיד במסגרת הצגה (ובשנה השלישית מציגים בפני קהל), מתוך הבנה שזוהי הדרך האפקטיבית ביותר לרכישת כלים, שישמשו אותם על במה מקצועית.

בנוסף לרפרטואר העשיר, בית צבי מתמחה בתיאטרון מוסיקלי; ההכשרה המוסיקלית שתלמידינו מקבלים מאפשרת להשתלב בהפקות מחזות זמר או לפתח קריירת שירה. מתכונת לימודים זו זהה לבתי ספר ייחודיים לתיאטרון מוסיקלי בעולם והינה תוספת ללימודי המשחק המתקיימים באופן שגרתי בבתי הספר. מידי שנה מוצגים 4-3 מחזות זמר וערבים מוסיקליים מתוך כ-20-25 הצגות של תלמידי השנה השלישית.


בית צבי פותח את שעריו בפני כל אדם המבקש ללמוד את אמנויות הבמה, לאחר שעבר בהצלחה את מבחני הכניסה. בית הספר מעניק לתלמידיו הכשרה מקצועית ואמנותית בכל תחומי העבודה בתיאטרון, מפגיש אותם עם מגוון רחב של סגנונות וגישות תיאטרליות, ומעניק להם ידע בתחומי המחזאות והתיאטרון תוך הרחבת אופקי התלמידים בתרבות ובמסורת התיאטרון.

מטרת תכנית הלימודים המדורגת, השיטתית והפרוסה על-פני שלוש שנים, היא לפתח את כישרונותיו ומיומנותו של התלמיד ולאפשר לו שליטה מלאה ביכולות היצירה וההבעה האישיים שלו. במשך שלוש שנות הלימוד, רוכש התלמיד טכניקה, מתוודע לשיטות עבודה שונות, ומפתח כלים ומיומנויות, המעניקים לו יתרון כשחקן מקצועי אל מול עמיתיו בעתיד.
 
לצד פיתוח השחקן כאינדיבידואל וכאדם יוצר, מושם דגש גם על עבודה קבוצתית, ויישום היכולת האישית במסגרת אנסמבלית. לשם כך מתנסים התלמידים בהפקות מלאות, החל משנה א'. כך מתאפשר לתלמיד התלמיד בבית-צבי לארגן ולפתח באופן מקצועי את כישרונו וכישוריו הטבעיים, לעבוד מול פרטנרים ומול במאים, לפעול כחבר-צוות, ולהתנסות בתהליך מלא של הפקת הצגה, וזאת החל מהשלבים הראשונים של הלימודים.