ראשי | לומדים ומלמדים | השכלה גבוהה | אוניברסיטת בר-אילן השכלה גבוהה

אוניברסיטת בר-אילן

ייחודה של אוניברסיטת בר-אילן הוא בטיפוח הזהות היהודית באמצעות לימודי היסוד ביהדות, תוך כדי לימוד אקדמי ברמה גבוהה ופיתוח מחקר מתקדם.במגמה להיות אוניברסיטת מחקר מצטיינת, שמה אוניברסיטת בר-אילן דגש רב על הרחבת המחקר והלימודים המתקדמים, וזאת על ידי הגדלה ניכרת של מספר תלמידי המחקר באמצעות מלגות נשיא ומלגות אחרות.
 
כמו כן, פיתחה האוניברסיטה תכניות לימוד בין-תחומיות ייחודיות והעמיקה את המחקר וההוראה בתחומים הנמצאים בחזית המדע, כגון ביולוגיה חישובית, ביוטכנולוגיה, ננו-טכנולוגיה, רפואה ועוד.הסטודנטים בבר-אילן באים מרקע חברתי מגוון, ולומדים בצוותא ובהרמוניה, וכך תורמת האוניברסיטה לסובלנות ולדו-קיום בין סטודנטים דתיים וחילוניים, יהודים וערבים.
 
משחר קיומה הייתה האוניברסיטה ערה למורכבותה של החברה בישראל ולבעיותיה היסודיות, ואף פעלה למען חיזוק מעורבותה בקהילה על ידי הקמת שלוחות (שהפכו ברבות הימים למכללות) ברחבי הארץ. באופן זה הביאה אוניברסיטת בר-אילן את דבר האקדמיה אל הפריפריה.בעזרת ידידיה ותומכיה מרחבי תבל ממשיכה האוניברסיטה לשמש "מגדל של אור", כמובטח במגילת היסוד שלה, ופותחת את שעריה למועמדים מן הארץ ומרחבי העולם.

יותר מ-100 אלף בוגרי האוניברסיטה, שרבים מהם מצויים כיום בעמדות מפתח בחברה, בציבור, במערכות משק, כלכלה ובטחון, משרים מרוח ערכי היהדות, המוסר היהודי, הערכים האינטלקטואליים, המתינות והסובלנות האידיאולוגית והמחויבות לקהילה, אותם רכשו באוניברסיטה.
 
אוניברסיטת בר-אילן, הקרויה על שמו של הרב מאיר בר-אילן, היא מהגדולות שבאוניברסיטאות ישראל ובעלת שיעור הצמיחה הגבוה שבהן. בבר-אילן לומדים קרוב ל-34,000 סטודנטים, מהם 25,930 סטודנטים לתואר בקמפוס המרכזי ברמת-גן, בפקולטה לרפואה שבגליל ובמכללות האזוריות שבחסות האוניברסיטה, ועוד כ-8,000 תלמידים בתכניות הלימודים השונות שמתקיימות בבר-אילן.

אירועים קרובים