ראשי | התחדשות עירונית | כתבות התחדשות עירונית | מחזירים עטרה ליושנה: קול קורא להפעלת הבית באגם | מחזירים עטרה ליושנה: קול קורא להפעלת הבית באגם כתבות התחדשות עירונית

מחזירים עטרה ליושנה: קול קורא להפעלת הבית באגם

לאחר שנים בהם היה נטוש, חברת הפארק הלאומי קוראת לציבור להגיש הצעות לשיתופי פעולה להפעלת המבנה האייקוני במיזמי תרבות, ספורט, פנאי, חברה, הסעדה ופעילות ציבורית ראויה לרווחת המבקרים


מי מאתנו לא מכיר את המבנה העגול בלב האגם, שכה מזוהה עם הפארק הלאומי והפך עם השנים לסימן ההיכר של רמת-גן? לאחר שנים בהם היה נטוש, חברת הפארק הלאומי בע"מ קוראת לציבור להגיש הצעות לשיתופי פעולה להפעלת המבנה העגול במיזמי תרבות, ספורט, פנאי, חברה, הסעדה ופעילות ציבורית ראויה. החברה פונה ליזמים בעלי יכולות מימון והפקה מוכחים, להגיש את ההצעות בצרוף פרטי היזם, תיאור מלא של המיזם והתקציב הכולל, תוך ציון חלקו של הפונה במימון המיזם המבוקש.

המעוניינים לענות על הקול קורא, מוזמנים להגיש הצעותיהם לחברת הפארק הלאומי במעטפה סגורה לתיבת "הצעות" שבמשרדי הנהלת הפארק, עד ליום 17.7.18 בשעה 12:00. את ההצעות ניתן להגיש בימים א'-ה' בין השעות 12:00-09:00.

סיור מציעים יערך בשני מועדים: יום ב' 11.6.18 בשעה 12:00 ויום ב' 18.6.18 בשעה 12:00. הסיור יצא מהגשר המוביל למבנה העגול.

טרם פרסום הקול הקורא להפעלת המבנה העגול, הוכן תיק התיעוד שנכתב על ידי אדריכלית השימור מיכל כהן-מינץ, הכולל תיעוד אדריכלי, סקר הנדסי וסקר מפגעים על חוזק המבנה ותקינותו. דוחות מקצועיים אלה מהווים בסיס חיוני לקידום שיפוץ והפעלה מחודשת של המקום.

הבית באגם בפארק הלאומי


הבית באגם – מאז ועד היום

הבית האייקוני באגם הוקם ב-1963 על ידי ראש העיר דאז, אברהם קריניצי, ששאב השראה ממבנה דומה בחו"ל והחליט לבנות בית קפה שהגישה אליו היתה בסירות בלבד. אט אט, הפך הפארק הלאומי למוקד בילוי מרכזי לטובת כל שכבות האוכלוסייה. זאת עם הקמת מסעדה ואמפי תיאטרון פתוח בצמוד לאגם, בו הופיעו מיטב אמני ישראל באותה העת, בהם אריק איינשטיין, אורי זוהר, רבקה מיכאלי ורבים וטובים אחרים.

בין השנים 1973-1967 פעל במקום מועדון ריקודים מצליח תחת השם "לב האגם". בשנת 1985, 12 שנה לאחר שהמבנה לא היה פעיל, הוא נפתח מחדש ותפקד כאולם אירועים. מאחר והיה קושי לתפעל את המקום על ידי גישה בסירות בלבד, נבנה גשר עץ שחיבר את המבנה לגדה המערבית וכל מבנה קומת הקרקע השתנה בהתאם, למעט תאי השירותים. המקום פעל עד שנת 4/2003 ואז עבר לבעלות עירית רמת-גן ונסגר. בשנת 2012 נהרס גשר העץ הרעוע בסופה, ובעקבות כך נבנה הגשר החדש. מתחילת הקדנציה של הנהלת העיר הנוכחית, חזר הבית באגם להיות על סדר היום הציבורי, במטרה להכשיר את המבנה לשימוש אורחי הפארק.

אדוה פולק, המשנה לראש העיר ויו"ר חברת הפארק הלאומי: "אנו בפארק הלאומי פועלים כדי להחזיר עטרה ליושנה בהתאם לחזונו של אברהם קריניצי, מייסד העיר ובונה הפארק ובהובלתו של ראש העיר, ישראל זינגר. ברוח ערכים אלה, שמנו לעצמנו למטרה לדאוג לשימוש המבנה ההיסטורי, תוך שימור צורתו הייחודית ויצירת דיאלוג עם הסביבה. מטרתנו, להצעיד קדימה את חלון הראווה הירוק של העיר, לרווחת התושבים ולרווחתם של מיליון המבקרים המבלים בפארק מדי שנה. בכוונתנו להפוך את המקום לפעיל לקראת חגיגות ה-100 לעיר רמת-גן, אשר יצויינו בשנת 2021. אין מתאים יותר מאייקון עירוני ולאומי כזה לפאר את העיר בחגיגותיה".


הבית באגם בפארק הלאומי