ראשי | מתחברים לקהילה | כתבות מתחברים לקהילה | מתנדבי ידיד לחינוך פותחים שנה בבתי הספר

מתנדבי ידיד לחינוך פותחים שנה בבתי הספר

עמותת 'ידיד לחינוך' פתחה את שנת הפעילות בבתי הספר השונים ברמת-גן. העמותה פועלת בלמעלה מ-19 בתי ספר בעיר עם התגייסות של כ-100 גמלאים מתנדבים, אשר חונכים את הילדים הצעירים במגוון מקצועות והכול ברגישות ועם יחס אישי.

 

העמותה פועלת בשלושה עולמות: עולם החינוך, עולם הגמלאות ועולם ההתנדבות. המתנדבים עובדים עם הילדים במקצועות השונים עפ"י בקשת המחנכים. סך הכל פעילים בעמותת ידיד לחינוך ברמת-גן כ-100 מתנדבים, המשמשים כתומכי חינוך והוראה בסיוע ב-19 בתי ספר שונים בעיר ותורמים עשרות אלפי שעות התנדבות בין הגמלאי לתלמיד לאורך השנה.

 

את המתנדבים מרכזת בת עמי גורקביץ', תושבת רמת גן, שמתנדבת למעלה מ-15 שנה בבית הספר 'גבעולים' שבעיר ונמצאת בקשר ישיר עם כל מתנדבי העמותה, מטמיעה אותם בבתי הספר בעיר ומקיימת ימי הדרכה וגיבוש עבורם על פי תכנית שנתית מוקפדת.


'עמותת ידיד לחינוך' הנה הגוף המוביל בהפעלת גמלאים מתנדבים במערכת החינוך ברחבי הארץ. העמותה הוקמה בסוף שנת 2007 והינה ארגון ללא מטרות רווח המבוסס על מתנדבים גמלאים הלוקחים חלק בכל מוסדות העמותה. הפעילות ב'ידיד לחינוך' כוללת גיוס, הפעלה וליווי מתנדבים ממגוון מקצועות ותחומי עיסוק. החונכים, מלווים את התלמידים ומסייעים להם בבתי הספר במהלך יום הלימודים. הפעילות מתבצעת בשותפות הרשויות המקומיות והיא מאושרת לפעילות במאגר התכניות של משרד החינוך.


מודל הפעילות של ידיד לחינוך מבוסס על שילוב של גמלאים כתומכי חינוך והוראה המסייעים לתלמידים ולמורים, בעיקר בבתי ספר היסודיים. המתנדבים מסייעים לתלמידים במהלך השיעור בכיתה או בנפרד, בהעברת חומר הלימוד לתלמיד באופן פרטני, או בקבוצות קטנות.

 

בפעילותם, מקדישים המתנדבים 4 שעות שבועיות - יום לימודים בשבוע, לאורך השנה כולה. מתנדבי 'ידיד לחינוך' מספקים מענה לקושי ולמצוקה ומסייעים בנוכחותם ובמקצועיותם בנקודות קריטיות בהתפתחות הילדים. הם מהווים תומכי חינוך איכותיים וזמינים עבור הצוותים החינוכיים והתלמידים. שהות התלמידים עם המתנדבים משפיעה על התחום הרגשי שלהם ומאפשרת להם להתפנות ללמידה. התלמידים רגועים, חשים בטחון רב יותר בכיתה, שמחים ובעלי מוטיבציה. מחקרי ההערכה המקצועיים של 'ידיד לחינוך' אף ממחישים את הצורך הממשי של מערכת החינוך במענים שמספקים המתנדבים וכן את תחושות הגמלאים המתנדבים: עוצמת המוטיבציה, רמת המחוייבות והאחריות, ורצונם החזק לתרום מיכולותיהם ולהיות משמעותיים.