ראשי | מטפחים איכות חיים | כתבות מטפחים איכות חיים | רמת-גן למען חיות הבר כתבות מטפחים איכות חיים

רמת-גן למען חיות הבר

חיות הבר הגיחו בשנים האחרונות מהטבע אל המרחב העירוני וכתוצאה מכך עולה החיכוך שלהן עם בני האדם. בתקופה האחרונה מגיעות אל המחלקה הווטרינרית של עיריית רמת-גן פניות של תושבים שראו תנים ולעיתים שועלים, אשר משוטטים ברחובות העיר. מגמה זו התפתחה, בין היתר, בשל צמצום בתי הגידול הטבעיים והסתגלות של חיות הבר לסביבה העירונית, לאחר שאלו מאבדים פחד מבני אדם ומתקרבים לסביבות מגורים בשל זמינות גבוהה של מקורות מזון. על כן, יש להימנע מהאכלה לא מבוקרת ולהפחית דפוסי התנהגות שונים המעודדים חיכוך עם חיות הבר.

הופעה של חיות בר במרחב העירוני עלולה לגרום להפצה של מחלת הכלבת. המחלקה הווטרינרית בעיריית רמת-גן פועלת באופן שוטף לשמירה על בריאות הציבור ומחסנת את חיות הבר בחיסונים אוראליים, בשיתוף רשות הטבע והגנים. צעד מניעתי זה מתבצע באמצעות פיזור פיתיונות המכילים חיסון נגד מחלת הכלבת, המכוון לשועלים ולתנים המצויים בשטחים הפתוחים וברחבי העיר. הפיתיונות הינם בגודל של קופסת גפרורים, צבעם חום והם מדיפים ריח אופייני של מזון לבעלי חיים. החיסון מופעל לאחר הבליעה (אזרחים הנתקלים בפיתיונות מתבקשים שלא לגעת בהם ולא לאסוף אותם. אדם שנגע בפיתיון יכול להסתפק בשטיפת ידיו במים וסבון).

כיצד להבדיל בין תן לשועל?
התן והשועל שייכים למשפחת הכלבים. התן גדול וגבוה יותר מהשועל, צבע פרוותו אפור-אדמדם, בעל אוזניים קצרות וזנב קצר וקטום. מפורסם בקולות היללה שלו. השועל קטן יותר לעומת התן, בעל צבע פרווה אדמדם וזנב ארוך עם קצה לבן. יש לזכור כי התן והשועל הינם בעלי חיים אופורטוניסטים והם אינם חוששים להתקרב לבני אדם ולבתי מגורים בחיפוש אחר מזון. לעיתים קרובות הם מוצאים מזון באמצעות חיטוט בפחי אשפה או באכילת מזון בחצר המיועד לכלבים ולחתולים.

כיצד ניתן לצמצם את הופעתם של חיות הבר במרחב העירוני?

  • לארוז את האשפה בשקיות סגורות ואטומות.
  • להקפיד על סגירת פחי האשפה בחצרות.
  • להימנע מהשארת מזון לכלבים/חתולים בחצרות בתים.
  • להימנע מהאכלה יזומה של חיות בר.


חשוב להדגיש כי תנים ושועלים הם חיות בר מוגנות והפגיעה בהם אסורה על פי חוק. במידה ונתקלתם בהם, יש לשמור מרחק, לא לנסות ללטפם או לפתות אותם במזון. כמו כן, על מנת לצמצם את מקרי ההדבקות במחלת הכלבת, אנו קוראים לבעלי הכלבים לחסן נגד מחלת הכלבת וללכת איתם כשהם קשורים ברצועה כפי שמורה החוק.

למידע נוסף על שירותי המחלקה הווטרינרית בעיריית רמת-גן - לחץ כאן >