ראשי | מטפחים איכות חיים | כתבות מטפחים איכות חיים | רמת-גן למען חיות הבר כתבות מטפחים איכות חיים

רמת-גן למען חיות הבר

חיות הבר הגיחו בשנים האחרונות מהטבע אל המרחב העירוני וכתוצאה מכך עולה נקודות המפגש שלהן עם בני האדם. בתקופה האחרונה מגיעות אל השירותים הווטרינרים פניות של תושבים שראו תנים ולעיתים שועלים, אשר משוטטים ברחובות העיר. מגמה זו התפתחה, בין היתר, בשל צמצום בתי הגידול הטבעיים והסתגלות של חיות הבר לסביבה העירונית, לאחר שאלו מתקרבים לסביבות מגורים בשל זמינות גבוהה של מקורות מזון. על כן, יש להימנע מהאכלה לא מבוקרת ולהפחית דפוסי התנהגות שונים המעודדים חיכוך עם חיות הבר.

השירותים הווטרינרים פועלים בעיר רמת גן באופן שוטף לשמירה על בריאות הציבור ומחסנים את חיות הבר בחיסונים אוראליים כנגד מחלת הכלבת, בשיתוף רשות הטבע והגנים. צעד מניעתי זה מתבצע באמצעות פיזור פיתיונות המכילים חיסון נגד מחלת הכלבת, המכוון לשועלים ולתנים המצויים בשטחים הפתוחים וברחבי העיר. הפיתיונות הינם בגודל של קופסת גפרורים, צבעם חום והם מדיפים ריח אופייני של מזון לבעלי חיים. החיסון מופעל לאחר הבליעה (אזרחים הנתקלים בפיתיונות מתבקשים שלא לגעת בהם ולא לאסוף אותם. אדם שנגע בפיתיון יכול להסתפק בשטיפת ידיו במים וסבון).

יש לזכור כי התן והשועל הינם בעלי חיים אופורטוניסטים והם מתקרבים לבתי מגורים בחיפוש אחר מזון. לעיתים קרובות הם מוצאים מזון באמצעות חיטוט בפחי אשפה או באכילת מזון בחצר המיועד לכלבים ולחתולים.

כיצד ניתן לצמצם את הופעתם של חיות הבר במרחב העירוני?

  • לארוז את האשפה בשקיות סגורות ואטומות
  • להקפיד על סגירת פחי אשפה בחצרות
  • להימנע מהשארת מזון לכלבים/חתולים בחצרות בתים -
  • להימנע מהאכלה יזומה של חיות בר-

חשוב להדגיש כי תנים ושועלים הם חיות בר מוגנות והפגיעה בהם אסורה על פי חוק. במידה ונתקלתם בהם, יש לשמור מרחק, לא לנסות ללטפם או לפתות אותם במזון. כמו כן, על מנת לצמצם את מקרי ההדבקות במחלת הכלבת, אנו קוראים לבעלי הכלבים לחסן נגד מחלת הכלבת וללכת איתם כשהם קשורים ברצועה כפי שמורה החוק.למידע נוסף על שירותי המחלקה הווטרינרית בעיריית רמת-גן - לחץ כאן >