ראשי | העיר והעירייה | הודעות דוברות | מועצת העיר הצביעה בעד רחוב על שם פרופסור אנדראס רומר הודעות דוברות

מועצת העיר הצביעה בעד רחוב על שם פרופסור אנדראס רומר

16 בספטמבר 2019

 

מועצת העיר קיבלה את המלצת וועדת השמות לפיה, רחוב אל-על ייקרא מעתה רחוב אנדראס, על שם שגריר מקסיקו באונסק"ו, אנדראס רומר שפעל למען ההכרה בירושלים כבירת ישראל. השקת הרחוב הרשמית תיערך בתחילת אוקטובר בנוכחות שרים ושגרירים מרחבי העולם.


פרופ' אנדראס רומר, שגריר מקסיקו באונסק"ו, יהודי שיצא כנגד שירת מהלכים דיפלומטיים שנועדו לפגוע בישראל בארגון אונסק"ו. פרופ' רומר לחם בגבורה בזירה הדיפלומטית, נגד היסיונות של מדינות אחרות לעוות את ההיסטוריה של העם היהודי בירושלים ולא להכיר בה כבירת ישראל ובשייכות שלה לעם היהודי.


על אף, שמבנה השגרירות בפריז, אנדראס שגריר מקסיקו לאונסק”ו, קיבל הנחיה להצביע בעד הפלסטינים ובזכותם על ירושלים, מצפונו לא אפשר לו להצביע בעד התעלמות מהקשר ההיסטורי והדתי להר הבית והכותל, הוא החליט לקום ולצאת מהאולם עם תחילת ההצבעה. ראש עיריית רמת-גן, כרמל שאמה-הכהן, שהיה אז שגריר ישראל באונס"קו, הודה לרומר על עמדתו במכתב ששלח אליו בשבוע ההצבעה.


פרופ' רומר לא הסכים לסגת מן המאבק ובעקבות כך איבד את תפקידו וחווה אף איומים והתקפות מצד נציגי המדינות החברות והתקשורת הזרה, אך הוא אינו שינה את עמדתו והמשיך לעמוד על דעתו.


רומר הוא איש אשכולות, בעל הישגים רבים ובעל ידע נרחב בתחומי התרבות, התיאוריה הפוליטית, הכלכלה והספרות. אדם ערכי שהפיץ את ערך הסובלנות ותרבות השלום והוא לחם נגד אפליה בין מינים וגזעים והיה פעיל למען זכויות אדם.

פרופ' רומר: " אני רוצה להודות לראש העיר, כרמל שאמה הכהן ולתושבי העיר רמת-גן, על ההכרה המפתיעה והמדהימה ביותר שקיבלתי. עם ההכרה הזו מגיעה אחריות גדולה: 'יכולת תגובה'. אני רואה את החובה להמשיך ולהילחם למען זכויות אדם, נגד שנאה והחלטות בכל זירה שאינה מכבדת את כבוד האדם שנברא בצלם. התנגדתי ליוזמת המדינות הערביות, לא רק בגלל היותי יהודי, אלא מכיוון שזה היה הדבר המוסרי לעשות לעשות, החלטה זו הייתה מלאה בשנאה. אני רואה בנקודה זו ציון דרך בקריירה הדיפלומטית שלי הכרוכה באחריות להמשיך ולהילחם למען הסיבות הנכונות. אני רואה בהחלטת ראש העיר, הבחנה הקשורה בהגינות. אני אסיר תודה לראש העיר ולתושבי רמת-גן שעשו עמי צדק, לאחר המצב הכואב והבלתי צודק שאני ומשפחתי נאלצו לעמוד בו, לאחר שסירבתי לתמוך במסמך המכחיש את הקשר היהודי להר הבית והכותל המערבי בירושלים, בירת ישראל ".

ראש עיריית רמת-גן, כרמל שאמה הכהן: " פרור' רומר הוא ידיד אמת של העיר רמת-גן ועזר לעיר במספר פרויקטים באמצעות קשריו הענפים בעולם, לדוגמא: קשריו ההדוקים עם בית המלוכה הבריטי ועם הקהילות היהודיות בעולם. אני מכיר אישית את פרופ' רומר, הוא אדם טוב ואוהב ישראל והוא קיבל אותות ועיטורים עבור תרומתו למדינת ישראל ולחימתו למען ההכרה בירושלים כבירת ישראל. עוד כשהייתי שגריר ישראל באונסק"ו, הצגתי בפני שר החוץ את הצורך להכיר ולהוקיר בפועלו. ניתנה ברמת-גן ההזדמנות להנציח את סיפורו לדורות ".