ראשי | מתחברים לקהילה | כתבות מתחברים לקהילה | תואר יקיר העיר יוענק לניצול השואה מרדכי צ'כנובר

תואר יקיר העיר יוענק לניצול השואה מרדכי צ'כנובר

במסגרת פרויקט "זיכרון בסלון" שנערך ברמת-גן, נחשף ראש העיר לעדות חיה של שורד השואה מרדכי צ'כנובר ובישר לו שיזכה בתואר יקיר העיר, לאות הוקרה על פעילותו הענפה עבור ניצולי השואה והדורות הבאים. ראש העיר קרא לתושבים לפקוד את אירועי יום השואה והוסיף: "בכך חברה נמדדת - ביחס שלנו לזיכרון ולשמירה של הזיכרון"
עיריית רמת-גן פתחה את אירועי יום השואה תשע"ט ולקחה חלק בפרויקט "זיכרון בסלון", במסגרתו ניתנה עדות חיה של שורד השואה מרדכי צ'כנובר, שהעניק הרצאה מרגשת ומצמררת לתלמידי העיר.

צ'כנובר נולד בשנת 1924 בעיר מאקוב שבפולין. בברקנאו הופרד מאמו ומאחיותיו לעד, לאחר שנשלחו למוות. הוא שרד את ברגן בלזן. ב-1945 הגשים את החלום הנכסף, עלה ארצה והקים משפחה. מקדיש את חייו להנצחת הנרצחים, העברת המורשת והמסר "לזכור ולא לשכוח", באמצעות מתן הרצאות ומתן עדות בפני קהילות .מתנדב בעמותת עמך 25 שנה לרווחתכם של ניצולי השואה.

ראש עיריית רמת-גן, כרמל שאמה הכהן, נכח בהרצאה ונחשף לסיפורו של צ'כנובר. "כבוד גדול לי לשמוע את סיפורו של מרדכי צ'כנובר, ניצול שואה בן 95 שהרגע סיים 40 דקות של הרצאה מעלפת על מה שעבר עליו ועל משפחתו בשואה; על הסיפור הכי נורא בתולדות האנושות שעבר על העם היהודי". עוד הוא הוסיף: "משנה לשנה נשארים פחות ופחות ניצולי שואה. אותו לפיד של זיכרון השואה צריך לעבור לידיים שלנו. חובה שלנו וגם זכות להיות ולהקשיב לאנשים האלו. אני קורא לכם ללכת לכל אירוע וטקס שמתקיים בימים אלו ולהכיר את האנשים שעברו את מה שמרדכי עבר. זה היסוד שלנו כעם יהודי לעתיד. בכך חברה נמדדת - ביחס שלנו לזיכרון ולשמירה של הזיכרון".

צ'כנובר הודה לראש העיר ואמר: "אלו שלא זכו להיות איתנו כאן ביקשו - 'אל תשכחו אותנו'. זו חובה לנו לזכור ולהזכיר וזה מה שאני משתדל להמשיך לעשות, כל זמן שיהיה לי הכח ואוכל לעמוד על הרגליים".

בתום המפגש ראש העיר בישר לצ'כנובר כי הוא עתיד לקבל את אות יקיר העיר: "בישיבת המועצה הקרובה (שלישי ה-30.4.19), אני אבקש מחברי המועצה להכניס מחוץ לסדר היום הכרזה שלך כיקיר העיר רמת-גן" ואכן כך היה - הבקשה אושרה ברוב מלא. אות ההוקרה יינתן לצ'כנובר על פעילותו הענפה וארוכת השנים בעמותת עמך בפרט ועבור ניצולי השואה והדורות הבאים בפרט.

יקיר העיר מרדכי צ'כנובר עם ראש העיר כרמל שאמה הכהן