ראשי | לומדים ומלמדים | כתבות לומדים ומלמדים | תלמידי אורה מודיעים נלחמים בתאונות הדרכים

תלמידי אורה מודיעים נלחמים בתאונות הדרכים

תלמידי כיתה י' ערכו תצפיות על רוכבי אופניים חשמליים והעבירו את הממצאים המדאיגים לטיפולה של עמותת אור ירוק


בשנת הלימודים האחרונה תלמידי כיתה י' בתיכון אורה מודיעים היו פעילים בתכנית "קבוצות הנוער של עמותת אור ירוק לכבוד שניאור חשין". לאורך כל שנת הפעילות שימשו בני הנוער כנאמני בטיחות בקהילה, בין היתר באמצעות תצפיות על הנהגים בכביש ועל הולכי רגל.

התצפיות שנערכו בעיר התמקדו ברוכבי אופניים חשמליים ושיקפו לתלמידים את הסכנות המצויות בכביש, לפיהן מרבית הנצפים רכבו על המדרכה וללא קסדה, בניגוד לחוק. ממצאי התצפית הועברו לידיעת עמותת אור ירוק, על מנת שזו תפנה לגורמים המטפלים הרלוונטיים.

בתום השנה שלחו התלמידים מכתב לעיריית רמת-גן, המסכם את פעילותם במסגרת התכנית. חברי קבוצת הנוער הדגישו במכתב את השקפתם בתחום הבטיחות בדרכים: "אנו מאמינים כי חינוך הוא הבסיס לשינוי תרבות הנהיגה, מאחר והגורם מספר אחד לתאונות הדרכים הוא הגורם האנושי".

המכתב תיאר את פועלם של התלמידים במסגרת התכנית, הפועלת בתיכון אורה מודיעים זו השנה השנייה. לאורך השנה נפגשו התלמידים עם המנחה ובוגר התיכון קובי דאהן, קיימו פעילות חינוכית קבוצתית ופעילויות בתחום הבטיחות בדרכים בקהילה. הפעילות החינוכית כללה הצבת דוכן הסברה בבית הספר והצגת נתונים שונים בכיתות, תוך ניתוח מעמיק בסוגיות הגורמות לתאונות דרכים, כדוגמת אלכוהול, מהירות, אי חגירת חגורות בטיחות, עייפות, היסח דעת וכו'. הפעילות הקהילתית התנהלה מחוץ לכותלי בית הספר, במטרה להבין את הסכנות שהועלו בכיתה, בשילוב תצפיות על הנהגים בכביש ועל הולכי רגל.

התלמידים ציינו, כי למדו בפעילות זו כיצד להשמר מתאונות הדרכים ולנהוג בצורה בטוחה וסיכמו שזוהי חוויה מדהימה.

סימה מאור, מנהלת תיכון אורה מודיעים: "אין ספק שהפעילות העלתה את המודעות של חברי הקבוצה ומעגל חבריהם בכל הקשור לסכנות בכביש, כרוכבי אופניים וכנהגים עתידיים. הידע, הערכים וכללי התנהגות הבטוחה שרכשו התלמידים ימשיכו ללוות אותם ויסייעו להם להיות אזרחים פעילים ושגרירים של בטיחות בדרכים. הפעילות שישלבה הרצאות עם למידה עצמית, דיונים, תצפיות ודוכני הסברה שהכינו התלמידים, תואמת את עקרונות הלמידה המשמעותית ברוח הלומד העצמאי אותו אנו מקדמים בבית הספר. אני מודה לעמותת אור ירוק ולמנחה קובי דהאן על הפעילות המבורכת."


תלמידי אורה מודיעים