ראשי | מתחברים לקהילה | כתבות מתחברים לקהילה | לראות את האחר: כשמוזיאון האדם והחי הפך למוזיאון בחשיכה

לראות את האחר: כשמוזיאון האדם והחי הפך למוזיאון בחשיכה

מוזיאון האדם והחי ברמת-גן הציע לאחרונה חוויה ייחודית והזמין את תלמידי כיתה ו' מבית ספר נטעים להתבונן במיצגים שבו, קצת אחרת. ליום אחד, הפך המקום ל"מוזיאון בחשיכה", בו לא ניתן היה לראות את המיצגים, אלא רק לגעת בהם ולחוש אותם.

הוגת הרעיון היא זהבה כהן, תושבת רמת-גן, עיוורת וחברה במרש"ל העירוני, פעילה בתכנית "קהילה נגישה". כהן הציגה את היוזמה לנציגי העירייה, שנעתרו בשמחה, והחלום קרם עור וגידים במהלך שבוע המודעות לאנשים עם מוגבלות שצוין ברחבי רמת-גן לאחרונה.


במסגרת הפרויקט, כהן הנחתה את תלמידי כיתה ו' מבית ספר נטעים במוזיאון האדם והחי. במהלך הפעילות התנסו המבקרים בחוויית ה"צפייה" במוזיאון דרך עיניה ועיני חבריה לקויי הראייה והעיוורים. יחד, זהבה וצוות ההדרכה במוזיאון, ליוו את המבקרים בחוויה לא שגרתית ואפשרו להם ליהנות ממיצגי המוזיאון שהוחשך ליום אחד, תוך שעיניהם של התלמידים מכוסות לגמרי. לאורך הפעילות התלמידים חידדו את חושיהם ויצאו למסע מרתק להכרת ולקבלת האחר. בכך, על אף עיניהם העצומות, זכו התלמידים "לפקוח" אותן בחושך ולהיחשף לעולמם של לקויי הראייה, ללא דעות קדומות וללא מגבלות.

יוזמת הפרויקט ומנחת האירוע, זהבה כהן: "הפעילות הייתה עילאית ובעלת ערך מוסף. אני מודה לעיריית רמת-גן ולמוזיאון האדם והחי על שיתוף הפעולה, על ההתגייסות והנכונות להעלות פרויקט זה. התלמידים היו קשובים והמדריכים הכילו והעבירו את החומר בסבלנות ובסובלנות. אשמח להמשך שיתוף הפעולה ומינוף הפרויקט בעיר ולכלל האוכלוסייה".


שרה רווח, עו"ס קהילתית, מנהלת מחלקת משאבי קהילה באגף לשירותים חברתיים: "התגשמות החלום של זהבה וההסברה הייחודית שנעשתה במוזיאון, תוך שיתופי הפעולה מצד כל הגורמים, הם דוגמה לחשיבה יצירתית ועשיה ברוכה במגוון רחב של אירועים משמעותיים, שהתקיימו במסגרת שבוע המודעות לאנשים עם מגבלה ובכל ימות השנה. רמת-גן התברכה בפעילים - מתנדבים של 'קהילה נגישה', אנשים עם מוגבלות, שעושים מגוון רחב של הסברות לכל הגילאים, כולל תלמידים ועובדי עירייה, וזאת בנוסף לעיסוק בנגישות עירונית בתחומים שונים".


מוזיאון בחשיכה