ראשי | יוצאים מהבית | תזמורות, להקות ומקהלות | התזמורת הקאמרית רמת-גן תזמורות, להקות ומקהלות

התזמורת הקאמרית רמת-גן

  • אביב רון

    מנצח ומנהל מוסיקלי

התזמורת הקאמרית הישראלית של רמת-גן נוסדה בשנת 1954 על ידי מנצחה הראשון מיכאל טאובה ז"ל. התזמורת, הפועלת כיום בניהולו המוסיקלי של המנצח אביב רון, מונה כ- 20 נגנים מקצועיים ופועלת במסגרת מחלקת התרבות של עיריית רמת–גן. התזמורת מעניקה לקהל מאזיניה חוויה מוסיקלית מרגשת באמצעות רפרטואר איכותי וייחודי המשלב מבחר רב של סגנונות וטעמים מוסיקליים: מקלאסי ועד מודרני, ג'אז ואתני. בין האמנים שהופיעו עם התזמורת בשנים האחרונות נמנים מוסיקאים בעלי הכרה בינלאומית, בהם: הזמר אלים קאסימוב מאזרביג'אן (זוכה פרס אונ"סקו למוסיקה), נגן הגיטרה ויקטור וילאדנגוס מארגנטינה, פסנתרן הג'אז קונסטנטין וילנסקי מפולין ואחרים.

התזמורת מרבה להופיע בפסטיבלים השונים ברחבי הארץ: פסטיבל ישראל בירושלים, פסטיבל קול המוסיקה בכפר בלום, פסטיבל המוסיקה באבו גוש, פסטיבל הצגות הילדים בחיפה, פסטיבל צלילי ילדות בחולון ועוד. אחת ממטרותיה החשובות של התזמורת הוא מתן במה למלחינים ישראלים ומדי עונה היא מבצעת יצירות חדשות בהופעת בכורה. בין ביצועיה הבולטים: בכורה עולמית לאופרה מאת משה זורמן, והקלטת מוסיקה של המלחין חיים פרמונט להצגה "מנין הנשים" בתיאטרון הבימה. בנוסף, מטפחת התזמורת את הקשר עם הקהל הצעיר ומקיימת סדרות קונצרטים מוסברים לילדים ונוער ברמת-גן ובכל רחבי הארץ.

אביב רון, מנהלה המוסיקלי ומנצח התזמורת, הינו בוגר האקדמיה למוסיקה ע"ש רובין באוניברסיטת תל אביב. הוא השתלם בניצוח בביה"ס הגבוה למוסיקה בווינה והשתתף בקורסים בינלאומיים לניצוח בישראל, בשוויץ ובצרפת. הוא הופיע רבות במזרח אירופה. בין היתר ניצח ברומניה על האופרה "ריגולטו" בבית האופרה קראיובה, על התזמורת הפילהרמונית "אולנטיה" ועל התזמורת הקאמרית "אורפאו" בבולגריה. בשנת 1995 הגיע לשלב הגמר בתחרות הראשונה לניצוח על מוסיקה מודרנית בצרפת. ניסונו המקצועי כולל עבודה בהפקות אופרה שונות בארץ ובחו"ל. ב-1991 עבד בפסטיבל וינה כעוזר מנצח עם מאסטרו קלאודיו אבאדו בהפקות:"נישואי פיגארו" ו"דון ג'ובאני" שם גם ייסד את האנסמבל "Musiktheater Opus Modern", לביצוע אופרות מודרניות ועליו ניצח בבכורה העולמית לאופרה "האדם הנוטה למות" מאת המלחין הישראלי שרון איתן ועל האופרה "זה הזמן" מאת וולפגנג פורטנר (1992). בין השנים 1994-1998עבד כמנצח משנה באופרה הישראלית החדשה. בעונה 1997-98 היה גם מנצח המקהלה של האופרה. בין היתר, הכין את מקהלת האופרה בביצוע הבכורה העולמי ליצירתו של דוב זלצר "רקוויאם למנהיג" (לזכר יצחק רבין).

במסגרת פעילותו כמנצח ומנהל מוסיקלי של התזמורת הקאמרית רמת-גן הוא הביא אותה לידי הכרה מחודשת בחוגים המקצועיים. רפרטואר התזמורת גדל והיא שיתפה פעולה עם טובי הסולנים בארץ. תחת שרביטו מופיעה התזמורת בהיכלי התרבות בארץ, בפסטיבלי המוסיקה השונים וזוכה לביקורות אוהדות.