ראשי | התחדשות עירונית | כתבות התחדשות עירונית | שומרים על הבית וממשיכים במאבק בקו הסגול כתבות התחדשות עירונית

שומרים על הבית וממשיכים במאבק בקו הסגול

המאבק עולה מדרגה נוספת: ביום שלישי ה-14.11.17 תיערך הפגנה בצומת דרך רבין/אלוף שדה בדבר שינוי תוואי הקו - לכל הפרטים


המאבק כנגד תוואי הקו הסגול עולה מדרגה נוספת: ביום שלישי ה-14.11.17 תיערך הפגנה בצומת דרך רבין/אלוף שדה, בדבר שינוי תוואי הקו. התכנסות בשעה 17:00.

עיריית רמת-גן ותושביה מאגדים כוחות מזה חודשים רבים ומשקיעים מאמצים רבים על מנת להביא לשינוי תוואי הקו הסגול של הרכבת הקלה, כפי שמתוכנן כיום על ידי משרד התחבורה ונת"ע. הקו הסגול, המתוכנן לעבור באזור ציר אלוף שדה, יעבור בסמוך לבנייני מגורים, יפגע בשטחים ציבוריים ויהפוך את היציאה והכניסה לרמת-גן לכמעט בלתי אפשריות. כמו כן, התוכנית המדוברת צפויה לבתר את העיר לשניים, לקרב לבתי תושביה חדרי שנאים (ומתקני חשמל נוספים), להתמשק באופן גרוע עם תחנות האוטובוסים בצומת אלוף שדה וכן לגרוע 75% ממקומות החניה של המוסד להשכלה גבוהה הגדול בתחומה - אוניברסיטת בר אילן. לפיכך, העירייה ותושבי רמת-גן ממשיכים במאבק משותף לשינוי תוואי הקו הסגול.

מאבק הציבור והעירייה בא לידי ביטוי בשורה של מפגשים, הפגנות וצעדי מחאה כנגד משרד התחבורה ונת"ע, הנדרשים לבצע את השינויים ההכרחיים בתוואי הקו הסגול. בהפגנה הראשונה לקחו חלק למעלה מ-1,000 תושבים, שבאו בדרישה להוריד את הקו הסגול אל מתחת לקרקע ולהימנע מפגיעה אנושה באיכות חייהם. במהלך ההפגנה קראו התושבים לשר התחבורה לבחון את שינוי התוואי ולהחזיר לשולחן הדיונים אפשרויות לחלופות שנבחנו בעבר. במקביל נפתחה עצומה אינטרנטית כנגד הקו הסגול, באתר 'עצומה', עליה חתמו עד כה אלפים מתושבי העיר ותושבים בערים שכנות.

בחודש מרץ האחרון העלה המאבק מדרגה, עם הגשת עתירה כנגד תת"ל 70א', התוכנית להקמת הקו הסגול של הרכבת הקלה, אשר אושרה על ידי הוועדה לתכנון ובניה של תשתיות לאומיות בהליך מזורז מבלי לשתף את גורמי התכנון העירוניים. במסגרת עתירה זו, שהגישה עיריית רמת-גן באמצעות עוה"ד ליאור עמידור, התבקש בית המשפט להורות למשיבות (ועדה לתכנון ובניה של תשתיות לאומיות, ממשלת ישראל, שר התחבורה, נת"ע), לבטל את תת"ל 70א' ולהביא לשינוי התוואי באופן שלא יפגע בזכותם הבסיסית של תושבי רמת-גן לאיכות חיים נאותה.

במפגשים האחרונים בנושא בג"צ העירייה הדגישו הדוברים כי הקו במתכונתו הנוכחית מהווה אסון תחבורתי לתושבי העיר. מאז ועד היום גורמים מקצועיים ממשיכים לקיים מספר דיונים מול חברת נת"ע, להשמת הקו באמצע הכביש באלוף שדה או מתחת לאדמה, ובלבד שלא יעבור בצמידות לבתי התושבים (כבתוכנית המקורית). בתאריך ה-10.7.17 נפגש ראש עיריית רמת-גן, ישראל זינגר, יחד עם שר התחבורה, ישראל כץ, על מנת לקדם את יישום החלופה ולבחון את היתכנות שיקוע תוואי הקו הסגול של הרכבת הקלה. עד למועד זה ולאחר דיונים קדחתניים, טרם אושרה החלופה לשיקוע תוואי הקו. יש לציין כי עיירית רמת-גן מעוניינת בהקמת הקו הסגול, אך לא במתכונתו הנוכחית ולא על חשבון ציבור תושביה. חלופת השיקוע נבחנת על ידי מהנדס מקצועי שנשכר על ידי משרד התחבורה עבור עיריית רמת-גן. המתכנן הגיש את מסקנותיו לפיהן התוכנית לשיקוע הרכבת באזור אלוף שדה ריאלית ועומדת בכל ההגבלות שהועברו על ידי משרד התחבורה.