ראשי | יוצאים מהבית | תזמורות, להקות ומקהלות | המקהלה הקאמרית רמת-גן תזמורות, להקות ומקהלות

המקהלה הקאמרית רמת-גן

  • חנה צור
    מייסדת ומנצחת המקהלה

המקהלה הקאמרית רמת-גן הוקמה בשנת 1993 בניהולה המוסיקלי של הגב' חנה צור. מקימי המקהלה היו זמרים מנוסים שחיפשו סביבה מהנה ואיכותית שיוכלו לבטא בה את אהבתם למוסיקה ווקאלית. שישה חודשים לאחר ייסוד המקהלה, התקיים הקונצרט הראשון שלה. מאז הופיעה בכל רחבי הארץ, וערכה סיורי הופעות מוצלחות בספרד ובצרפת. ניתן גם לשמוע את המקהלה על גבי פס הקול לסרטו של סטיבן שפילברג, "רשימת שינדלר". מרבית הזמרים הם יוצאי המקהלה הלאומית רינת ומקהלת קאמרן. רבים מזמריה הם מוסיקאים מקצועיים ו/או בעלי השכלה מוסיקלית. חלקם זמרים סולנים בזכות עצמם, שהופיעו וממשיכים להופיע. המקהלה מבצעת מגוון רחב מאוד של יצירות ממיטב הקלסיקה, כגון יצירות א-קפלה מאת מלחינים בולטים, מוסיקה ישראלית מקורית, ויצירות תזמורתיות. רוב היצירות מבוססות על נושאים תנ"כיים, לפי מוסיקה שהלחינו מלחינים מובילים מהמאה ה-15 ועד ימינו. המקהלה שרה במבחר שפות: לטינית, גרמנית, איטלקית, אנגלית, עברית, לדינו, צ'כית, ויוונית.

המקהלה הקאמרית רמת-גן מופיעה בכל מרכזי המוסיקה החשובים בישראל, לרבות המשכן לאמנויות הבמה על שם גולדה מאיר, מוזיאון תל-אביב, תיאטרון הנרי קראון בירושלים, בית התפוצות והקונסרבטוריון הישראלי. הקאמרית רמת-גן מופיעה בקביעות בפסטיבל למוסיקה ווקאלית באבו גוש, המתקיים פעמיים בשנה ונחשב לפסטיבל הווקאלי המוביל בישראל. כמו כן, הופיעה המקהלה בפסטיבל ליטורגיקה ירושלים; ובפסטיבל מוסיקה סאקרה בנצרת. המקהלה שרה עם רבות מהתזמורות המובילות בישראל, וביצעה בין השאר את הרקויאם של וורדי, רקויאם גרמני של ברהמס, המיסה בסי מינור מאת באך, סימפוניה מס. 2 (”Lobgesang”) מאת מנדלסון, ויצירות "גלוריה" מאת ויולדי, פוצ'יני, ופולנק. כמו כן, ביצעה המקהלה את הסימפוניה השניה של מאהלר, יחד עם התזמורת הסימפונית ירושלים, ומקהלה מיפן, בניצוחו של גארי ברתיני. רבים מהקונצרטים של המקהלה הועברו בשידור חי על ידי רשות השידור הישראלית.

מנצח משנה, ריי פרנס
ריי פרנס, מנצח המשנה של המקהלה הקאמרית רמת-גן, הוא חבר במקהלה מזה 12 שנים. הוא יליד לואיוויל, קנטאקי, בוגר בית הספר למוזיקה באוניברסיטת קנטאקי. בתקופת לימודיו הופיע עם מספר אנסמבלים קוליים, ובמשך שתי עונות הופיע על בימות תיאטרון הקיץ המוזיקלי המסורתי. ריי שימש כטרומבוניסט הראשי בתזמורת הסימפונית של פיטסבורג בין 1956-1958, בניהולו המוזיקלי של ויליאם סטיינברג. במהלך תקופה זו לימד טרומבון ב"מכון קארנגי", ושימש כמנצח מקהלה בקולג' הנשים של צ'טהאם.
ב-1958 התמנה ריי למשרת הטרומבוניסט הראשי בתזמורת הפילהרמונית הישראלית. במשרה זו החזיק עד לפרישתו ב-1996. במהלך שנותיו עם הפילהרמונית הישראלית, הופיע ריי כסולן בכל התזמורות המובילות בישראל, וניגן בהרכבים שונים לכלי נשיפה ממתכת, הבולט שבהם "חמישיית המתכת של התזמורת הפילהרמונית", הרכב שהופיע בכל רחבי המדינה במשך 25 שנים. כמו כן לימד טרומבון באקדמיה למוזיקה ע"ש רובין בת"א. לאחר פרישתו, החליט ריי לשוב לאהבתו המקורית, ביצוע מוזיקה ווקאלית. כחבר המקהלה וכמנצח-משנה, תרמו הידע המוזיקלי שלו ומקצועיותו באופן משמעותי להצלחת המקהלה.

מלווה, איל באט
מלחין, מעבד ופסנתרן יליד ישראל. אייל קנה את שמו בעיקר בזכות תרומתו הייחודית למוסיקה המקהלתית בישראל. למעלה מ-200 יצירות ועיבודים שחיבר מבוצעים בארץ ובעולם על ידי מיטב המקהלות הישראליות. יצירות אלה נכללו לא פעם בתחרויות ופסטיבלים בינלאומיים יוקרתיים, כגון: תחרות המקהלות בטולוסה ספרד, תחרות המקהלות בארנהם (Arnhem) הולנד ופסטיבל אבו-גוש בישראל. המנצח הנודע גאבור הולרונג ניצח על עיבודי הלאדינו של אייל בתל-אביב (עיבודים אלו הוקדשו למקהלה הקאמרית ר"ג ולמנצחת המקהלה חנה צור). אייל חיבר שירי ילדים רבים, אופרה בבימוי מלא "ברמלי" ושתי יצירות בימתיות שבוצעו על ידי התזמורת הפילהרמונית הישראלית והתזמורת הקאמרית הישראלית. בנוסף, חיבר אייל גם מוסיקה קאמרית, תזמורתית ומוסיקה לתיאטרון. כפסנתרן מתמחה אייל בליווי מקהלות והופיע בארץ ובעולם עם מקהלות רבות. אייל מלווה בקביעות מזה מספר שנים את המקהלה הקאמרית רמת-גן כמו גם מקהלות נוספות. נגינתו וכן חלק מיצירותיו הוקלטו לרדיו, לטלוויזיה ועל גבי תקליטורים. אייל הוא בעל תואר שני בהצטיינות בקומפוזיציה מאוניברסיטת בר-אילן. בין מוריו נמנים המלחינים אנדרה היידו, בטי אוליברו וגדעון לבינסון. בנוסף, אייל הוא בוגר מכללת לוינסקי לחינוך במקצוע חינוך מוסיקאלי ובהתמחות ניצוח מקהלות. כיום הוא אף מרצה במכללה זו במסגרת בית הספר לחינוך מוסיקאלי.

מלווה, גבי ארגוב
גבי ארגוב היתה המלווה הראשונה של המקהלה, ולוותה אותה 16 שנה. גבי, ילידת דרום אפריקה, היא בוגרת האקדמיה למוסיקה ע"ש רובין בת"א, עם התמחות בנגינת הפסנתר. גבי מופיעה כסולנית ונגנית בהרכבים קאמרים שונים, ולוותה הרבה זמרים ונגנים בישראל ובחו"ל. היא מתמחה בלווי זמרים ומקהלות.