ראשי | לומדים ומלמדים | כתבות לומדים ומלמדים | חולקים כבוד: תיכון בליך בטקס מרגש לציון יום השואה הבינלאומי

חולקים כבוד: תיכון בליך בטקס מרגש לציון יום השואה הבינלאומי

תלמידי תיכון בליך מנציחים את יום השואה הבינלאומי באירוע מיוחד לציון 75 שנה למבצע הצלת יהודי דנמרק בו נכחה שגרירת דנמרק בישראל


יום השואה הבינלאומי צוין ברחבי העולם ביום ראשון ה-27 בינואר ובתיכון בליך קיימו טקס מיוחד להנצחתו ובמרכזו ציון 75 שנה למבצע הצלת יהודי דנמרק. באירוע המרגש שהתקיים במעמד ראש העיר, כרמל שאמה הכהן, נכחה גם שגרירת דנמרק בישראל, שארלוטה סלמטה. שגרירת דנמרק מכירה היטב את תיכון בליך ואף התארחה בו בעבר בטקס לזכרו של יצחק רבין ז"ל בחודש אוקטובר האחרון. את האירוע יזמה מיה איתן, נספחת תרבות בשגרירות דנמרק ואמו של תלמיד תיכון בליך, לוי איתן, והיא גם זו שקידמה את הגעתה של השגרירה לטקס המרגש.


במהלך האירוע תלמידי כיתות י'-י"א שמעו את הרצאתו של ד"ר דני כצנלסון, שסיפר אודות המבצע להצלת יהודי דנמרק בשואה. במסגרת המבצע ההרואי, הוברחו מרבית מיהודי דנמרק בסירות דיג אל שוודיה הניטרלית ובכך ניצלו חייהם.

ראש עיריית רמת-גן, כרמל שאמה הכהן, נשא דברי הודיה לעם הדני: "המשפט המוכר כי 'כל המציל נפש אחת, כאילו הציל עולם ומלואו', כאילו ונכתב על בני העם הדני, שהתגייס כולו להציל למעלה מ-7,000 יהודים במבצע מעורר השראה ואמיץ מעין כמותו בעבור קדושת החיים, שייחקק לעד בדפי ההיסטוריה של מדינת ישראל. מבצע הצלה שכולו מפגן של סולידריות וחמלה, שהיה אחד משעותיה היפות של האנושות וזיכה את העם הדני היקר בתואר 'חסיד אומות עולם'".

ראש עיריית רמת-גן ושגרירת דנמרק