ראשי | לומדים ומלמדים | כתבות לומדים ומלמדים | שגרירת דנמרק התארחה בטקס לזכרו של יצחק רבין בתיכון בליך

שגרירת דנמרק התארחה בטקס לזכרו של יצחק רבין בתיכון בליך

יום השנה ה-23 להירצחו של יצחק רבין ז"ל צוין ברמת-גן בשורה של אירועים בבתי הספר בעיר. בטקס שנערך אמש (21.10.18), בתיכון בליך, הגיעה אורחת מיוחדת- שגרירת דנמרק בישראל, שארלוט סלנטה. בטקס לקחה חלק גם מקהלת הבנות הדנית, פרדנסבורג קסטל, שיחד עם מגמת המוזיקה של התיכון שרה את השיר "Dona nobis pacem" (מלטינית: "תן לנו שלום").

מנהלת תיכון בליך, זהבית גולדמן, שיתפה את הקהל בפעולות המחתרת הדנית, שהצילה אלפי יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה: "העם הדני, אז והיום, נותר עם שעקרונות הדמוקרטיה הם נר לרגליו. רצח בכלל, ורצח היהודים בפרט, לא התקבל על דעתם של הדנים האמיצים, שהחליטו לשים נפשם בכפם, להתריס כנגד הנאציזם ובכך להציל את הקהילה היהודית הדנית כולה. המשלחת הדנית שהגיעה לכאן וחברה אלינו בטקס המשמעותי הזה, הגיעה לכאן בשם ובשל הערכים הדמוקרטיים המשותפים להם ולנו, ובערכים אלו עוסק הטקס ויום הזיכרון ליצחק רבין ז"ל".


בתום הטקס הקריאו התלמידים טקסט שנכתב על ידם, תחת הכותרת "סליחה": "סליחה שלא היינו סבלניים להכיר בכך שיש דברים שלוקחים זמן, שיש תהליכים שקבוצות שונות בחברה עוברות אבל זה לא קורה ברגע. סליחה שבמקום לחזק, במקום לחבק את ניצני השינוי, יצאנו לקרב עם אלו שביקשו להתקרב. סליחה על כך שבכל נושא היתה לנו דעה נחרצת, סליחה שהכללנו, סליחה שהשמצנו, סליחה שהעדפנו לצעוק במקום שהיה צריך בעיקר להקשיב. סליחה".

סגנית מנהלת אגף החינוך ומנהלת החינוך העל-יסודי, אביבה מורן: "אני מברכת על המשך השותפות של שגרירות דנמרק עם בליך. בשנה שעברה היתה זו שרת החינוך של דנמרק שביקרה בתיכון ועקבה אחר המסלולים המדעיים והטכנולוגיים הנלמדים. בטקס לזכרו של יצחק רבין ז"ל התרגשנו לארח את האורחים המיוחדים שהגיעו לכאן וכיבדו את המעמד החשוב מתוך תחושת אחווה וסולידריות".

 

המקהלה הדנית