ראשי | לומדים ומלמדים | כתבות לומדים ומלמדים | תלמידי "מורשת משה" טסים לחלל

תלמידי "מורשת משה" טסים לחלל

נבחרת החלל של חמ"ד תורני "מורשת משה"העפילה לגמר התחרות הארצית לחקר החלל והאסטרונומיה ה-4 ע"ש אילן רמון ז"לשיתוף פעולה  יוצא דופן של חברת פייסבוק עם תלמידי כיתת הסייבר נבחרת החלל של חמ"ד תורני "מורשת משה", בהובלת המורה טובה אסקל, העפילה לגמר התחרות הארצית לחקר החלל והאסטרונומיה ה-4 ע"ש אילן רמון ז"ל, בשיתוף משרד החינוך - אגף המדע והטכנולוגיה, סוכנות החלל הישראלית, קרן רמון והמרכז הישראלי למצוינות בחינוך. התחרות שמה לה למטרה לחשוף את התלמידים לנושאים בתחום החלל, לטפח סקרנות, לעודד עבודת צוות ולהמשיך את מורשתו של אילן רמון ז"ל.

בשלב הראשון החידון היה מקוון וכלל שאלות מורכבות המצריכות היכרות רחבה עם תחום הידע, יכולת חשיבה מעמיקה, הסקת מסקנות ושימוש בידע באופן פעיל. בנוסף על ידע כללי בנושא מערכת השמש והבנת תנועה מורכבת של גרמי השמיים, נדרשו התלמידים להפגין מיומנויות של איתור מידע באינטרנט, קריאה של טקסטים מדעיים, הפקת מידע והסקת מסקנות מהם.

בשלב השני על הנבחרת היה לבצע משימת שיתוף של קהילת ביה"ס בפרויקט של כתיבת חיבור או ציור בנושא "עד גיל 21 תגיע לירח". נבחרת החלל ביצעה את המשימה באמצעים מגוונים, בין היתר באמצעות העברת שיעורים מתוקשבים על הירח והנחיתה עליו בצורה חווייתית ובניית מיצג מתוקשב בעזרת חולצות מעוצבות עם הכיתוב "עד גיל 21 תגיע לירח".

בשלב רבע הגמר בנו התלמידים מתקן שיאפשר להם למדוד את זמן תנועת הירח בשמי כדור הארץ ועיבדו את הנתונים באמצעות תוכנת פלנטריום ואקסל. כמו כן, נבחנו על ידע בחידון זמן אמת מול בתי ספר אחרים בנושאים שונים, בהם מערכת השמש והבנת תנועה מורכבת של גרמי השמיים, הירח וכדור הארץ וחישוב תנועת הירח.

בשלב חצי הגמר קבלה נבחרת "מורשת משה" משימה מאתגרת - בניית דגם של היעד אותו בחרו על גבי הירח, תכנון המערכות הטכנולוגיות שישמשו לביצוע המשימה ותיעוד התהליך בסרטון. הנבחרת עמדה במשימה בהצלחה עם הקמת מושבה על הירח והצליחה להעפיל לשלב הגמר, שיתקיים במרכז הישראלי למצוינות בחינוך בירושלים. לשלב מכובד זה הגיעו רק עשרה בתי ספר, מתוך 238 בתי ספר שהתמודדו בחידון.

תלמידי מורשת משה