ראשי | לומדים ומלמדים | כתבות לומדים ומלמדים | מפיצים את בשורת החינוך הרמת-גני

מפיצים את בשורת החינוך הרמת-גני

במסגרת קול קורא של משרד החינוך, נבחרה רמת-גן, מבין עשרות ערים בארץ, לפתח מודלים מתקדמים הבוחנים את האוטונומיה במרחב החינוכי ברשות. בכך תזכה העיר לתקציב פיתוח של המודל העירוני הייחודי והפצתו בערים נוספות בישראל
 

החינוך הרמת-גני ממשיך לפרוץ את גבולות העיר: לאחרונה נבחרה רמת-גן, מבין עשרות ערים בארץ, לפתח מודלים חינוכיים חדשניים, במסגרת קול קורא של משרד החינוך בנושא "מרחבי אוטונומיה". באמצעות הקול הקורא, הוזמנו רשויות רבות לפתח מודלים מתקדמים הבוחנים את האוטונומיה במרחב החינוכי ברשות. זאת במטרה לאתר, לבחון ולגבש מודלים אפשריים לאוטונומיה ולמארג הסמכויות והיחסים של הרשות, על מנת לתרום לשיפור התוצאות הפדגוגיות במוסדות החינוך העירוניים.

הרשויות שנבחרו במסגרת הקול קורא יקבלו סמכויות רחבות יותר בניהול החינוך, לצד לווי אקדמי, גישה לנתונים ומשאבים של משרד החינוך ותקציבים לפיתוח המודל העירוני הייחודי והפצתו בערים נוספות בישראל. בכך, תהפוך רמת-גן למדגימה ומפיצה של המודל החינוכי בכל רחבי הארץ.

לדברי ראש העיר, ישראל זינגר: "כעיר חכמה, מחברת רמת-גן בין עולמות ההייטק והטכנולוגיה, לעולם החינוך – ובכך מאפשרת לתלמידים ליהנות מבסיס לימודי מתקדם התואם למאה ה-21. אני גאה להוביל את העיר ולהביא את בשורת החינוך המתקדם, האיכותי והחדשני לכל קצוות הארץ".


עיר חכמה


חינוך פורץ דרך

ברמת-גן החליטו להתמודד עם האתגר החינוכי ואף פיתחו תפיסה ניהולית חדשנית פורצת דרך. במסגרת הפרויקטים הטכנולוגיים המשתלבים כיום במערכת החינוך הרמת-גנית, מפתחת העירייה מודל של "ניהול חכם", אשר נמצא בתהליכי פיתוח בשלוש השנים האחרונות. כחלק מהתפיסה העירונית של "עיר חכמה", אותה מוביל ראש העיר, ישראל זינגר, עושה העירייה שימוש בטכנולוגיות ובתפיסות שקיימות היום בתחום ההייטק והיזמות ומשלבת אותן במערכת החינוך. כך, המערכת הטכנולוגית-ניהולית שפותחה תסייע להתמודד עם אתגרים חינוכיים ותאפשר להכיר ולדעת יותר על חוזקותיו של כל תלמיד, בכל תחום ובכל זמן נתון ולבנות לו את החליפה המתאימה לו. שימוש במערכת יאפשר, בין היתר, הזרמה של מידע זמין לצורך קבלת החלטות מושכלות, מיקוד אתגרים, קיצור של תהליכי עבודה, חיסכון במשאבים, הגדלת זמן לפיתוח ולחדשנות במוסדות החינוך.


אין תלמידים שקופים במערכת

איזה תלמיד מתקשה? מהן תכניות הלימודים המוצלחות ביותר ואילו תכניות דורשות שיפור? כיום, הליך הבדיקה של נתונים ופיתוח תכניות חדשות יכול לקחת בין חודשים לשנים ובכך לא להעניק מענה מיטבי לכל תלמיד ותלמידה במערכת. מודל "ניהול חכם" שהוצע ונבחר במסגרת הקול הקורא, מעמיד לרשות מנהלים ובעלי תפקידים במוסדות החינוך מערכת המבוססת על מסד נתונים מרכזי. המערכת תאפשר חקר נתונים רב-ממדי בזמן אמת, במטרה לאתר את צרכי התלמיד, לקבל החלטות, לפתח מענים מדויקים וליישמם בזמן. המערכות פותחו על בסיס מערכת ה-CRM העירונית ונמצאות בשלבי פיילוט בשבעה בתי ספר בעיר: אלון, אורה מודיעים, אורט אבין, חשמונאים, עתיד, קורצ'אק ומכלל.

יתרונות המערכת:

  • התאמת תכניות אישיות לתלמיד המבוססות על תמונת נתונים מלאה ועדכנית.
  • קביעת יעדים מבוססי נתונים וגמישות בדרכי הוראה למידה והערכה.
  • ניהול אינטגרטיבי של כלל המידע הנוגע למוסד, אשר כיום מנוהל במערכות שונות.

עיר חכמה