ראשי | העיר והעירייה | הודעות דוברות | טקס נעילה לתערוכת האדריכלים למבנה "הבית על האגם" הודעות דוברות

טקס נעילה לתערוכת האדריכלים למבנה "הבית על האגם"

18 ביוני 2020

עיריית רמת גן והחברה הכלכלית לפיתוח רמת גן, בשיתוף עם התאחדות האדריכלים ובוני ערים בישראל, קיימה תערוכה של דגמי תחרות האדריכלים לתכנון "הבית באגם" ברחבת הדשא במוזיאון בית כהנא. במעמד טקס הנעילה הוכרז כי נושא התחרות לשנת 2020 יהיה גשר המגשר בין בית החולים שיבא, תחנת הרכבת הקלה וקריית החינוך העירונית החדשה במזרח העיר.

 

ראש עיריית רמת-גן, כרמל שאמה הכהן: "הבית על האגם ישוב להיות מוסד להתפאר בו, וסמל עירוני. אני מודה ל-64 צוותי האדריכלים על שהציגו בתערוכה את עבודותיהם המרשימות. אנו מתכוונים לפתוח במסורת שנתית של תחרות למצוינות אדריכלית במרחב הציבורי של רמת גן. כל זאת במסגרת כוונתנו לקדם את העיר רמת-גן כבירת עיצוב עירוני וכחלוצה בתכנון עדכני של המרחב האורבאני המתחדש".


'הבית באגם' הוקם ב-1963 על ידי ראש העיר דאז, אברהם קריניצי, שהחליט לבנות בית קפה שהגישה אליו תהיה בסירות בלבד. אט אט הפך הפארק הלאומי למוקד בילוי מרכזי לטובת כל שכבות האוכלוסייה מכל המטרופולין. לימים הוקמה מסעדה ותיאטרון פתוח בצמוד לאגם, בו הופיעו מיטב אמני ישראל באותה העת, בהם אריק איינשטיין, אורי זוהר, רבקה מיכאלי ורבים וטובים אחרים.

השבוע נערכה תערוכה של דגמי תחרות האדריכלים לתכנון 'הבית באגם' ובה הוצגו כ-64 דגמים שהוצעו על ידי אדריכלים מרחבי הארץ. כזכור, בחודש נובמבר הוכרזו שמות האדריכליות ואדריכלים בצוותי התכנון הזוכים בתחרות כאשר במקום הראשון זכו משרד 'הילה חבקין אדריכלים' ומשרד 'אקר מיכאל שרון אדריכלים', שקטפו את הפרס הראשון על סך 35 אלף ש"ח. הדגם הנבחר היה מבנה פתוח בצורה אליפטית הבנוי משתי דיסקיות שנפתחות כצדפה ובכך מייצרות חלל פתוח עם גוף מים מרכזי וחלל מקורה העוטף אותו. בתערוכה שהתקיימה במוזיאון בית כהנא הוצגו כלל הדגמים שהתחרו בתחרות.

'הבית באגם' פעל לסירוגין עד שנת 2003 ואז עבר לבעלות עירית רמת-גן ונסגר. מיד עם תחילת הקדנציה של הנהלת העיר הנוכחית, וביוזמתו של מר ליעד אילני, מ"מ ראש העיר, חזר הבית על האגם להיות על סדר היום הציבורי, במטרה להכשיר את המבנה לשימוש אורחי הפארק.

לאור ההיענות המוגברת מצד אדריכלים ברחבי הארץ, הוחלט להפוך את תחרות האדריכלים למסורת שנתית, כחלק מהפיכתה של רמת-גן כעיר מובילה בתחום התכנון והמרחב האורבני המתחדש. נושא תחרות האדריכלים לשנת 2020 יהיה גשר המגשר בין בית החולים שיבא, תחנת הרכבת הקלה וקריית החינוך העירונית החדשה במזרח העיר.

אדר' רננה ירדני, חברת מועצת העיר רמת גן ויו"ר החברה הכלכלית לפיתוח ר"ג: "הבית על האגם הוא קונספט ייחודי בעיר, היחיד שנבנה בלב אגם עגול ומבודד. הכוונה להחזיר עטרה ליושנה בהתאם לחזון קריניצי וליצור מבנה שכולנו נתגאה בו ושהפעילויות בו ישמחו לבב אנוש כל יום, כל היום. התחרות האדריכלית למבני ציבור היא מסורת חדשה שבכוונתנו להמשיך בה מדי שנה, כיאה לעיר שהתכנון המיטבי והאסתטיקה חשובים לה לא פחות מהשימוש עצמו. אני רואה בתחרות ובעיסוק בחזות והאסתטיקה העירונית, כחלק בלתי נפרד מהחתירה להתחדשות עירונית מיטבית ובריאה ברחבי רמת גן".