ראשי | לומדים ומלמדים | כתבות לומדים ומלמדים | החזון המשותף ל"עמק הסיליקון" של המדע בישראל יצא לדרך

החזון המשותף ל"עמק הסיליקון" של המדע בישראל יצא לדרך

רגע היסטורי ברמת-גן: הונחה אבן הפינה להקמת קרית חינוך על-יסודית חדשה במזרח העיר. האירוע המרגש התקיים במעמד ראש עיריית רמת-גן, נשיא אוניברסיטת בר-אילן, מנהל המרכז הרפואי "שיבא" ושר החינוךאבן הפינה להקמת קרית החינוך החדשה של רמת-גן הונחה בטקס חגיגי שנערך ב-5.12.17 בכניסה לרמת אפעל. באירוע לקחו חלק שר החינוך, נפתלי בנט; נשיא אוניברסיטת בר-אילן, פרופ' אריה צבן; מנהל המרכז הרפואי "שיבא", פרופ' יצחק קרייס; וכן בכירי העירייה. ראש העיר, ישראל זינגר, הכריז באירוע כי עם פתיחת בית הספר תיכנס לתוקף רפורמת המקיפות - תוכנית שצוות ההיגוי באגף החינוך מוביל בגאון, בהתאם לתפיסה הדוגלת במתן הזדמנות שווה לכל תלמיד.

מנהל המרכז הרפואי "שיבא", פרופ' יצחק קרייס, שיבח את שיתוף הפעולה החשוב בין משרד החינוך, עיריית רמת-גן, אוניברסיטת בר-אילן והמרכז הרפואי "שיבא", שלדבריו סולל את הדרך להקמת עמק הסיליקון הישראלי בתחומי הביו-טק והחדשנות הרפואית. נשיא אוניברסיטת בר-אילן, פרופ' אריה צבן, ציין לטובה את שיתוף הפעולה בין עיריית רמת-גן לבין האוניברסיטה בתחומי החינוך והמדע. הוא ציין כדוגמה את הקמת פרויקט "עיר חכמה" ואת השתתפותם של תלמידי העיר בשורה של פרויקטים מדעיים באוניברסיטה.

קרית החינוך החדשה תוקם במזרח העיר ובתוך שנתיים עשויה כבר לאכלס כ-1,200 תלמידים בשלב ראשון. הקריה תוקם במודל ירוק, ייחודי וחדיש, כיאה לעיר רמת-גן המובילה בחינוך בכלל ובחדשנות חינוכית בפרט. הקמתה מהווה מאורע היסטורי בקנה מידה מקומי, לאחר שחלפו כמעט 60 שנה מאז הונחה אבן הפינה לתיכון האזורי השני של העיר. מאז, ובמשך יותר ממחצית המאה, התקיים החינוך העל-יסודי העירוני בראש ובראשונה בתיכונים האזוריים "בליך" ו"אהל שם". עם צמיחתה של האוכלוסייה והתפשטותה של רמת-גן לשכונות המצויות ממזרח לכביש 4, עלה הצורך בהקמת קרית חינוך נוספת. קרית החינוך החדשה תצטרף לשני התיכונים האזוריים הקיימים, וכן לחמשת התיכונים העל-אזוריים.

עם פתיחתה לקראת סוף העשור, תיושם רפורמת המקיפות, לפיה תלמידי רמת-גן ייקלטו ללימודיהם התיכוניים (ט'-י"ב) על פי שלושה אזורי רישום שלהם תחולק העיר, ולא על בסיס השיטה הנהוגה כיום, המתעדפת קליטה לתיכונים העירוניים על פי ממוצע הציונים. המתווה החדש צפוי להוביל מהפכה של ממש בכל מערכת החינוך העירונית ובכך לקדם את העיר לחינוך שוויוני יותר. השינוי, אשר יחול על אלפי תושבים שילדיהם לומדים במערכת החינוך העל-יסודית ברמת-גן, ייעשה בתהליך מדורג ורב-שנתי, כאשר התיכונים העירוניים המקיפים יציעו, בנוסף לאזורי הרישום החדשים, גם מספר מגמות על-אזוריות (אליהן יוכלו להתקבל תלמידים שלא במסגרת אזור הרישום). בתוך כך תימשך פעילותם הסדירה של התיכונים העל-אזוריים העירוניים הקטנים הפועלים כיום בעיר.