ראשי | העיר והעירייה | הודעות דוברות | יום הזיכרון לשואה ולגבורה ברמת-גן הודעות דוברות

יום הזיכרון לשואה ולגבורה ברמת-גן

28 באפריל 2019

 

עיריית רמת-גן תציין את יום השואה תשע"ט בעצרת המרכזית בתיאטרון רמת-גן, בסימן " מאחורי חומת הגטו: גבורת הרוח בצל המוות - המלחמה שבתוך המלחמה" * במרכז "הקומה השנייה" יתקיים מפגש עם אשת עדות * בבתי הספר בעיר ובתנועות הנוער ייערכו טקסים לזכרם של קורבנות השואה. ראש עיריית רמת-גן, כרמל שאמה הכהן: "עיריית רמת-גן ותושביה לעולם לא ישכחו את השואה ואת ניצוליה היקרים. עלינו להתאחד כחברה אנושית מגובשת ולפעול למענם ככל שניתן על מנת שיחיו ברווחה ובכבוד לו הם ראויים, לא רק ביום החשוב הזה, אלא לאורך כל ימות השנה. זוהי חובתנו. לזכור ולא לשכוח." 

 

כמדי שנה מציינת עיריית רמת-גן את יום הזיכרון לשואה ולגבורה. האירועים ייפתחו בערב יום השואה, יום רביעי ה-01.05.19, בשעה 19:30, עם תחילת העצרת המרכזית בתיאטרון רמת-גן. השנה ייערך הטקס בסימן "מאחורי חומת הגטו: גבורת הרוח בצל המוות - המלחמה שבתוך המלחמה". העצרת, בהנחיית נועם גילאור ובמעמד ראש עיריית רמת-גן כרמל שאמה הכהן, תיפתח בטקס הדלקת שש משואות זיכרון של ניצולי שואה ותכלול בהמשך הנחת זרים, קריאת יזכור, קריאת פרק תהילים מפי מ"מ הרב הראשי של רמת-גן הרב יעקב אהרון כץ וקריאת תפילת אל מלא רחמים מפי החזן ישראל רנד.

האירוע נגיש - כסאות גלגלים, שמע ושפת סימנים. בחניון שועלי שמשון תותר חניה לבעלי תו נכה. בעקבות הטקס יסגרו לחניה רחובות גורי יהודה ושועלי שמשון, וכן, חניון בית צבי, בין השעות 21:00-07:00. הכניסה לעצרת עם כרטיסים בלבד. כרטיסים ניתן לקבל בקופת תיאטרון רמת-גן, 03-5782553.

במקביל לטקס העירוני המרכזי, ייערך במרכז הצעירים "הקומה השנייה" האירוע "זיכרון בסלון", במסגרתו יערך מפגש עם אשת עדות, ניצולת השואה, בלה נוימן. חלקו השני של הערב יכלול הקראת סיפורים קצרים של פרויקט "סיפורי גבורה", שהתקיים במסגרת "הקומה השנייה" ודיון פתוח בנושא. האירוע מיועד לגילאים 35-18 ומותנה בהרשמה מראש בעמוד הפייסבוק של "הקומה השנייה".

במהלך יום הזיכרון ייערכו טקסים לזכרם של קורבנות השואה בכל בתי הספר בעיר. בגני הילדים יילמד נושא השואה ברגישות ובהתאם להנחיות משרד החינוך, באמצעות סיפורים ושירים, אשר דרכם יוכלו הילדים להביע את רגשותיהם.

להלן טקסי הזיכרון שיקיימו תנועות הנוער בעיר:
שבט ירדן, פנחס רוטנברג 89 | 18:30
שבט רעים-קריניצי, רחוב המשורר 27 | 19:30
שבט ירקון, רוקח 141 | 19:00
שבט עלית, מגרש דב פרידמן | 19:30
שבט רמת-חן, רמת חן 34 | 19:30
שבט אפעל, בית ספר רמת אפעל | 19:30

אירועים נוספים שיערכו בעיר:

ההצגה "השורד" – תיאטרון בית צבי: סיפורם של חבורת מבריחי מזון ונשק בני 15 נחשפת דרך עיניו של יאצק, מי שהיה מנהיגם בגטו ורשה והניצול היחידי שנותר בחיים לאחר המלחמה. דרך עיניו אנו נחשפים לחייהם המורכבים, עצובים ומרגשים של יאצק וחבריו, בעודם עושים כל שביכולתם על מנת לשרוד את החיים בגטו. ביחד הם חווים אהבה, אחווה, אומץ והקרבה עד לסוף הבלתי נמנע, סופו של הגטו, והסופניות הבלתי נסבלת של חייהם הקצרים. ההצגה פתוחה לתושבי העיר ללא תשלום בערב יום השואה, בשעה 20:00 – מספר הכרטיסים מוגבל, שמירת כרטיסים בטלפון 03-5799290. מועדי הצגות נוספים מפורסמים באתר העירוני ובאתר בית צבי.

התערוכה "ממוסקבה עד ברלין": תערוכה של הציירת שולמית קופף, בת לניצולת שואה מקרקוב, תיפתח ביום ראשון ה-28.4.19 בשעה 19:30, בבית יד לבנים. במקום תתקיים מכירת ציורים, כש-20% מההכנסות יתרמו לעמותת "עמך". עם סיום הצגתה בעיר תנדוד התערוכה לקרקוב, כחלק מאירועי הפתיחה של הפסטיבל היהודי בעיר.

מבטיחים חיים של כבוד לניצולי השואה

ברמת-גן מתגוררים כיום אלפי ניצולי שואה, חלקם חיים בעוני, אחוז ניכר מהם איננו ממצה את המגיע לו על פי חוק. הניצולים נתקלים בחומות של בירוקרטיות בדרך למיצוי הזכויות ומתקשים לעבור אותן. כמו כן, בשנים האחרונות השתנו והורחבו חוקים ורבים מהניצולים לא מודעים לכך.
בכדי לוודא כי כל ניצול שואה תושב העיר ממצה את כל הזכויות וההטבות להן הוא זכאי, היחידה להתנדבות בעיריית רמת-גן מפעילה את פרויקט "חיים בכבוד". במסגרת הפרויקט ניתן שירות על ידי עורכי דין מומחים בתחום זכויות ניצולי שואה ומתנדבים מקצועיים, הן במוקד הפרונטלי והטלפוני והן בביקורי הבית. המוקד מעניק שירות משלים כדוגמת מילוי טפסים, שליחתם ומעקב אחר מימוש הזכויות. שווי הסיוע שניתן לניצולים עד היום עומד על מיליוני שקלים. אנא וודאו שכל ניצול שואה שבסביבתכם מכיר את הפרויקט וממצה את זכויותיו המלאות.

לקביעת פגישה ובירורים בנושא זכויות יש לפנות ל"חיים בכבוד", רחוב ביאליק 32, קומה א', טלפונים: 03-5295750, 03-6126724. המוקד פתוח בימי שני ורביעי בין השעות 14:00-10:00. יש לקבוע מראש הגעה. הייעוץ ניתן ללא תשלום!

 

יום השואה ברמת-גן