ראשי | העיר והעירייה | הודעות דוברות | "קשרים אנושיים": המיצב האמנותי הגדול בישראל הודעות דוברות

"קשרים אנושיים": המיצב האמנותי הגדול בישראל

28 בנובמבר 2016

המיצב, שהוקם כסמל ליחסי שכנות טובים וקשר בין אנשים, חוצה את 'צומת עלית' ברמת-גן ומחבר בין מבנה בית הספר לאמנות רב-תחומית של שנקר לבניין הגבוה בישראל – מגדלי אביב, שבו שוכן מטה הנהלת מזרחי טפחות. צפויים להיחשף אליו מאות אלפי אנשים ביום, המבקרים בבורסה והעוברים בדרך ז'בוטינסקישלושת הגופים השכנים, בנק מזרחי טפחות, עיריית רמת-גן ומכללת שנקר, משיקים מיצב אמנותי ראשון מסוגו בשם "קשרים אנושיים". המיצב מבטא קשרים אנושיים ביחסי שכנות בין אנשים ("שכנים כמו פעם"), צפוי להיות המיצב האומנותי הנצפה והמיוחד בישראל.

במהלך שנת הלימודים תשע"ו, התקיים בבית הספר לאמנות רב-תחומית בשנקר קורס ייחודי שעסק ביצירה ורגשות. תוצרי הפרויקט הודפסו על פריטי לבוש ענקיים שנתלו בין הבניינים ובכך משקפים את הקשר בין המוסדות השותפים לקהילה בה הם פועלים. עבודות הסטודנטים יוצגו בתערוכה שתיפתח ב-8 לדצמבר בגלריית בית-הספר לאמנות רב-תחומית.

אמש, בלילה שבין ראשון לשני, הגיעו עשרות מתקינים, פקחים, מהנדסים ואנשי הקמה לצומת הרחובות ז'בוטינסקי ואבא הלל ברמת-גן (צומת "עלית" המיתולוגי) ועמלו על הקמת המיצב, בהפקה מורכבת שהיו מעורבים בה בין היתר גורמים מעיריית ר"ג, מנהל מתחם הבורסה, אנשי ביטחון, אנשי מגדל אביב, נציגי שנקר ,נת"ע, משטרת ישראל וכמובן אנשי מזרחי טפחות. הם מתחו "חבל כביסה" ענק, באורך של כ-50 מ', בין בית מזרחי טפחות (השוכן במגדל אביב משה, שהוא הגבוה בישראל), לבין מבנה בית הספר לאמנות רב-תחומית של שנקר, השוכן בעברו השני של הכביש.

על חבל הכביסה נתלו סדינים וחולצות מוגדלות בגודל של כ-10 מ' עם קונסטרוקציה פנימית מיוחדת שישמרו עליהן יציבות גם ברוחות, שעליהן הודפסו עבודות של הסטודנטים המביאים לידי ביטוי רגשות ביצירה. בין היצירות ניתן למצוא את עבודתו של גל ירושלמי שבנה חלל ציורי פנטסטי, המסמל מיפוי נפש שנוצר ממתח בין חופש להגדרה, עם סולם צבעים רחב; עבודתו של בר פרום שלוכד רגעים סמויים מהעין, בעלי פוטנציאל ויזואלי הנעים בין דו לתלת מימד ומאפשרים לצופה בהם לדמיין את הרגע האישי באירוע האייקוני; עבודתה של ענבל נצר, אשר יוצרת בתשוקה של צבע – ציורים שמבוססים על צילומים. נצר מטפלת ברגעים אייקוניים עממיים ונכנסת לרבדים של דימויים שונים.

המיזם יושק באתר אינטרנט ייעודי שיבנה לצורך כך. באמצעות האתר יוצגו העבודות ומיצגי האומנות של הסטודנטים, אלו יודפסו על גבי חולצות אותם הגולשים יוכלו לרכוש, בהתאם לבחירתם. כמו כן, יוכלו הגולשים להעלות עבודות שלהם - כאלו המבטאים "קשרים אנושיים". מבין המשתתפים יחולקו פרסים לעבודות הנבחרות. ההכנסות ממכירת החולצות יתרמו ע"י הבנק להפעלת תכנית "ניצני שנקר" המופעלת ע"י שנקר במטרה לקדם את דור העתיד של האומנות והעיצוב בישראל. החולצות ימכרו באתר http://www.plazmalab.com/ במחיר של 79 ש"ח.

דינה נבות סמנכ"ל השיווק של בנק מזרחי טפחות: "המיצב "קשרים אנושיים" והפרויקט כולו מבטא את שיתוף הפעולה בין הבנק לבין הגופים השכנים בקהילה בה הבנק פועל,מכללת שנקר ועיריית רמת גן. כבנק שתפיסתו ממוקדת בקשר האנושי וביחסי שכנות בתוך הקהילה, בחרנו להשתמש בחבל הכביסה כביטוי ליחסי שכנות טובים עם קריצה נוסטלגית לעולם של קשר אנושי ואישי כפי שהיה נהוג בעבר בין שכנים בישראל".

ראש העיר רמת-גן, ישראל זינגר: "רמת-גן מעודדת קשרים בין אנשים, גופים וארגונים הפועלים במרחב העירוני מתוך מטרה להחזיר את יחסי השכנות הטובים של פעם לחלק מחיינו. אני מאמין שכל אחד צריך להכיר את שכניו לבניין, והמיצב הוא חלק מהניסיון שלנו לעשות שינוי בתחום הזה ולהשיב את קשרי החברות והשכנות של פעם. אני מאמין שזה אפשרי- וזו רק תחילתה של הדרך".

נשיאת שנקר, פרופ' יולי תמיר: "הפרויקט משקף את התייחסותה של שנקר למקום ולמרחב בו אנו פועלים. השכנות עם בנק מזרחי-פחות בצומת רמת-גנית סואנת, יוצרת הזדמנות לפעילות יצירתית וחדשנית, שהציבור הרחב מוזמן ליהנות ממנה".

פרטים נוספים: ערן ראוכר – יפה אפרתי תקשורת 03-6129010