ראשי | מטפחים איכות חיים | כתבות מטפחים איכות חיים | בקו הבריאות – רמת-גן מצטרפת ל"אמנת מילאנו" כתבות מטפחים איכות חיים

בקו הבריאות – רמת-גן מצטרפת ל"אמנת מילאנו"

עיריית רמת-גן ממשיכה בקו הבריאות ומצטרפת לערים המובילות בעולם תחת "אמנת מילאנו" המקדמת מדיניות מזון בריאה יותר

 

לאחרונה, התבשרה רמת-גן כי סיימה בהצלחה את כל שלבי תהליך ההצטרפות ל"אמנת מילאנו" ובכך מצטרפת לערים המובילות בעולם המקדמות תזונה בריאה ומנחילות לתושבים אורח חיים בריא. האמנה הבינלאומית מפתחת ומעודדת אסטרטגיות תזונה עירוניות בריאות ושואפת לשיתוף פעולה בין עירוני ברחבי העולם ויצירת מחויבות עירונית לעידוד פעילות מקומית בריאה בעיר. כל זאת, על מנת לייצר שינוי כלל עולמי וקידום "תזונה בריאה ובת קיימא" - נגישות למים ומזון בריא, מזין ומקיים, כזכותו הבסיסית של כל אדם.  

 

"אמנת מילאנו" חובקת אליה כ-170 ערים ברחבי העולם החתומות על האמנה והיא משלבת מספר עקרונות, ביניהם: נגישות למזון בריא ומזין, יצירת חיים פעילים, ניהול משאבים באורח שוויוני, הפחתת בזבוז מזון, ניהול נכון של מקורות המים, טיפוח תנאים טובים יותר להפקת מזון בריא, חינוך לתזונה נכונה, בירור רכיבי מזון לפני אכילתו, שמירה על איכות הסביבה והחקלאות, ליזום גיוון של מוצרי חקלאות ועוד.


ההצטרפות ל"אמנת מילאנו" מסמלת הצהרת כוונות עתידית של מחלקת הבריאות בעיר ומבטאת את הפעילות הנרחבת המתבצעת לאורך כל השנה ברחבי העיר לקידום תזונה בריאה, חינוך לאורח חיים בריא ויצירת עתיד בריא יותר על ידי הכשרת העובדים, חינוך בגנים ובתי הספר ואירועים סביבתיים לביסוס המידע בכלל תושבי העיר ומגוון גילאי האוכלוסיה.


בעיר פועלות שלל תכניות לקידום הבריאות ביניהן ניתן למצוא את "התכנית לתזונה נבונה וקידום בריאות במועדוניות הילדים והנוער" המיועדת לגילאי 6 עד 13 שנים ובה מתבצע מעקב, הדרכה והשתלמויות של אנשי הצוות בתזונה וקידום בריאות. כמו כן, במסגרת התכנית מתקיימות פעילויות שונות לילדים לאורך השנה בנושאי תזונה ואורח חיים בריא. תכנית נוספת מכשירה "מובילי בריאות" על ידי קורס שנעשה בשיתוף מחלקת הסביבה. תכנית "כל אחד יכול כל אחד מצליח" דואגת להדרכה וליווי צמוד של תלמידים ומורים נבחרים לאורך כל השנה בנושאי אורח חיים בריא. התכנית עובדת בשיטת העבר זאת הלאה וקבוצת התלמידים מעבירה את הידע לשכבות יעד נבחרות ולכלל בית הספר בצורה חיובית, יצירתית ומשמעותית.


פרויקטים נוספים שהוצגו בהצטרפות לאמנת מילאנו ומככבים בעיר: שלא יאכילו אתכם ג'אנק, מחקלאות עירונית ועד הצלחת- שבו השתתפו 60 תושבים שלמדו על מגוון נושאים כגון: חקלאות עירונית מה היא, מה חלקה של תעשיית המזון במשבר הסביבתי , מה עובר האוכל שלנו עד שהוא מגיע אלינו לצלחת ואיך זה בעצם משפיע על הבריאות שלנו.

לאורך השנה התקיימו אירועים רבים בעיר המעודדים אורח חיים בריא ותזונה נכונה. רק לפני מספר שבועות נערך בעיר פסטיבל הבריאות המסורתי בסימן כוח הצבע. לצד שלל פעילויות חווייתיות הובאו הסברים לגבי תזונה נכונה וחמשת צבעי המזון המהווים אכילה מאוזנת של פירות וירקות. בפסטיבל הבריאות היו מזונות בריאים, מתחמי טיפולים אלטרנטיביים, מתחמי בריאות, הפעלות בתחום הבריאות והכושר ועוד. שבוע ההנקה שהסתיים לפני מספר ימים, אף הוא תואם את השקפת האמנה ומפנה לתזונה טבעית המותאמת לתינוקות. במסגרת שבוע ההנקה התקיימו "מעגלי אימהות מניקות" והועברו מגוון נושאים על ידי יועצות הנקה ללא תשלום בטיפות החלב הפזורות בעיר.