ראשי | מטפחים איכות חיים | כתבות מטפחים איכות חיים | עיר ירוקה! קמפיין לאיסוף פסולת אלקטרונית יצא לדרך | עיר ירוקה! קמפיין לאיסוף פסולת אלקטרונית יצא לדרך כתבות מטפחים איכות חיים

עיר ירוקה! קמפיין לאיסוף פסולת אלקטרונית יצא לדרך

רמת-גן יוצאת בקמפיין ל'איסוף פסולת אלקטרונית מהמדרכות' בעיר. החידוש: הפסולת האלקטרונית תיאסף מפתח ביתכם!

 

עיריית רמת-גן מצעידה קדימה את נושא פינוי ומחזור הפסולת האלקטרונית ויוצאת בקמפיין ל-'איסוף פסולת אלקטרונית מהמדרכות' בעיר. התווסף שירות בו תיאסף הפסולת האלקטרונית מהמדרכות בימי הוצאת הגזם, כאשר רכב ממותג יעבור ברחבי העיר בין השעות 22:00-19:00 ויאסוף כל פסולת אלקטרונית שיראה לצד הגזם שהוצא באותו היום.

 

לכל הפרטים אודות איסוף פסולת אלקטרונית בעיר >>

 

הפיילוט שנערך במהלך החודש האחרון הביא לעלייה משמעותית בכמות הפסולת שנאספה – כל יום שפעל נאספו סביב 6 טון, רק לשם השוואה, כמות האיסוף השנתית עומדת על 100 טון פסולת אלקטרונית. יתרון נוסף הוא "ניקוי" זרם הגזם שמאפשר להביא את הגזם לגריסה, באופן נקי ולהחזירו לשימוש בעיר מבלי להטמין אותו. כך יוצא שהעירייה חוסכת פעמיים: גם לא מטמינה פסולת אלקטרונית וגזם, וגם מקבלת החזרים מתאגיד המיחזור על כל טון של פסולת שנאספת.

 

כיום, קיימות עמדות איסוף בבתי ספר, במבני הציבור, סניפי דואר, חנויות, תחנות דלק ועוד. בנוסף לעמדות האיסוף הקיימות, התווסף שירות בו תיאסף הפסולת האלקטרונית ממדרכות העיר, כל יום בהתאם לאזור הוצאת הגזם. השירות חוסך ומקל על התושבים שבמקום לבזבז זמן והתעסקות ולסחוב מוצרים שלעיתים הם ממש כבדים להביא את הפסולת האלקטרונית אל נקודות האיסוף, יוכלו כעת פשוט להוציא את הפסולת לרחוב ביום ההוצאה.


פסולת אלקטרונית היא ציוד או אמצעים אשר אינם יכולים עוד לשרת את המטרה שלשמה יוצרו – ובעצם כל מה שזרם בו חשמל לרבות סוללות, נורות וכל ציוד חשמלי אחר. פסולת אלקטרונית מכילה חומרים רעילים רבים ביניהם עופרת, סלניום, כספית, קדמיום, בריליום, בדיל ומעכבי בעירה בחלקי הפלסטיק השונים. בעיית הפסולת האלקטרונית בעולם חמורה ביותר ובבסיסה עומדת הבעיה של הגעת פסולת אלקטרונית למשרפות ומזבלות ציבוריות בהן לא נעשה טיפול ראוי. בנוסף, מדינת ישראל דלה בשטחי הטמנה ועל כן גם סוגיה זו מהווה סיכון אקולוגי משמעותי. תהליכי מיחזור פסולת אלקטרונית נעשים באמצעות מגוון שיטות מכניות ותעשייתיות. השיטה הפופולרית והיעילה ביותר לסביבה היא שיטת הייצור ההפוך בה מופרדים הרכיבים האלקטרונים ברי המיחזור באופן ידני, לאחר מכן נגרסים במספר שלבים מכנים מורכבים, ואז מופרדים בתהליכים כימיים לחומרי היסוד הניתנים לשימוש מחודש.


איסוף הפסולת ברמת-גן ייערך באמצעות רכב ייעודי  שיאסוף את הפסולת האלקטרונית בין השעות 22:00-19:00. אל מבצע האיסוף, יתווספו מהלכים חינוכיים והסברתיים.

 

לכל הפרטים אודות איסוף פסולת אלקטרונית בעיר >>

 

לראשונה, תתקיים השנה בבתי הספר תוכנית בשם 'חללית'  שמטרתה היא להקנות ידע לתלמידי כיתות ד'-ה' בנושא הפסולת החשמלית וחשיבות הטיפול בה באופן סביבתי ומוסדר. במהלך השיעורים התלמידים ילמדו על בעיית הפסולת האלקטרונית ויקבלו דגם של חללית, אותה יקחו הביתה וימלאו בה פסולת אלקטרונית מהבית, השכנים, החברים. לאחר הליך האיסוף, יתבצע לחללית ולפסולת טיפול סביבתי באמצעות תאגיד מאי במפעלי המיון והמיחזור. העירייה השיקה קמפיין שבו היא מעניקה הסבר מפורט, באתר העירוני וברשתות החברתיות, כיצד יש לאסוף את הפסולת האלקטרונית ומה מבין המוצרים יש להעביר למוקדי האיסוף.
לפרטים נוספים והצטרפות ניתן לפנות למחלקת איכות הסביבה במייל: [email protected]