ראשי | לומדים ומלמדים | כתבות לומדים ומלמדים | סיכום שנת הלימודים תשע”ח ברמת-גן

סיכום שנת הלימודים תשע”ח ברמת-גן

שיאים חדשים בחינוך לכל הגילאים והתמקמות בראש "מפת המצוינות" הארצית! זאת ועוד בסיכום שנת הלימודים תשע"ח ברמת-גן

 

השנה החולפת הביאה עמה שיאים חדשים לחינוך ברמת-גן וביניהם ציוני בחינות המיצ"ב שמיקמו את העיר רמת-גן במקום הראשון מבין כל הערים הגדולות בארץ עם הציון 81. בית הספר שזכה לציון הגבוה ביותר: רמת-חן. העיר רמת-גן אף מובילה את אחוז הניגשים ל-5 יחידות לימוד בבגרות במתמטיקה בקרב הערים הגדולות בישראל- פי שניים בקירוב ביחס לממוצע הארצי. החינוך ברמת-גן המשיך גם השנה לצעוד בראש טבלת החינוך הארצי ומוביל את "מפת המצוינות" של משרד החינוך.מהישגי השנה החולפת


תלמידי רמת-גן נחלו הצלחה באליפות הסייבר הלאומית לבתי ספר-יסודיים בה זכו תלמידי "בן גוריון" במקום הראשון בתחרות התכנות לכיתות ה'-ו', ותלמידי "נטעים" זכו במקום השלישי בקטגוריית מתמטיקה לכיתות ג'.

לראשונה הוקם פרלמנט תלמידים בעיר, במטרה ליצור גוף המקשר בין התלמידים לבין הנהגת העיר. פרלמנט התלמידים החדש כלל 70 נציגים בכיתות ו'-ח' מבתי הספר היסודיים ברמת-גן. בין פעילויות הפרלמנט: קידום ערכים בקרב בני הנוער, קידום נגישות לאנשים עם צרכים מיוחדים, עידוד תחבורה ירוקה ועוד.

במהלך השנה נערך אירוע האקתון ייחודי שכלל את השתתפותם של כ-400 תלמידים מכיתות י' מרחבי העיר. ההאקתון יועד לפיתוח מיזמים לימודיים דרך עבודת צוות, עידוד יזמות וחשיבה מחוץ לקופסא. בהמשך, יישמו זאת תלמידי בית ספר אורה מודיעים אשר ייזמו עיצוב ושינוי של המרחב הלימודי שלהם.

שיתוף פעולה עם אוניברסיטת בר-אילן - מגמת הכימיה בתיכון בליך זכו לליווי והנחייה של אנשי אקדמיה בעת ביצוע עבודת חקר אשר הקנתה 5 יח"ל לזכאות לבגרות. במסגרת התוכנית, יוכלו כעת ללמוד בכל העיר מקצוע מורחב לבגרות בתחום הפילוסופיה או הספרות, אף הוא בהיקף של 5 יח"ל, כאשר הלימודים יתבצעו באוניברסיטה פעם בשבוע.

רמת-גן העיר החכמה הראשונה בחינוך- תלמידי העיר, נהנו השנה ממערכת אופיס נרחבת ומשירותי ענן ללא עלות, שהיו זמינים מכל מכשיר, בכל זמן ומכל מקום, ואיפשרו למידה שיתופית מהנה ומתקדמת.

עיר מדגימה חינוך בגיל הרך- המודל, "הגן הזה הוא אני", סיפק השראה השנה למבקרים מכל הארץ העוסקים בחינוך בגיל הרך. המודל, המושתת על ארבעה עקרונות חינוכיים: מימוש עצמי, השתייכות חברתית, יצירתיות ויזמות, מהווה תחילת מהפכה בחינוך ומוביל לשינוי חינוכי כבר בגיל הרך.

תלמידים פועלים למען הקהילה- בכנס של החינוך החברתי הוצגו כ-42 מיזמים חינוכיים של תלמידי התיכונים בעיר למען הקהילה. היוזמות שהוצגו שמו להן למטרה לקדם פרויקטים חשובים כדוגמת ביקורי בית אצל קשישים בחגי ישראל, מפגשים בין בני נוער ערבים ויהודים באמצעות שימוש במחשבים, איסוף מוצרים ותרומתם לגן פליטים ועוד. שלושת הפרויקטים שנבחרו קיבלו מלגה על סך 2000 לפיתוח המיזמים.עם הפנים קדימה

החלה בנייתה של קריית החינוך החדשה, הראשונה מסוגה בארץ, ברמת אפעל. הקריה תאפשר את יישום רפורמת המקיפות והעיר תחולק ל-3 אזורי רישום. תלמידי רמת-גן ייקלטו ללימודי התיכון על פי אזור הרישום שלהם (לא לפי ציונים) ויזכו לתוכניות לימודים משותפות עם בית החולים תל השומר ואוניברסיטת בר-אילן.

בתיכון אורה מודיעים יפתחו השנה מספר מגמות יוקרתיות במיוחד, ביניהם מסלול הנדסאות לתלמידי י"ג- י"ד, הראשון מסוגו בעיר. מגמה מרתקת נוספת שתפתח השנה: מגמת פיקוד והצלה, המשלבת לימודי כימיה וכבאות מורחבים לתעודת בגרות מלאה.

בחינוך המיוחד תפתח לראשונה כיתה לילדים על הרצף התקשורתי בתיכון אורה מודיעים. זאת בהמשך לפתיחת שני בתי הספר לחינוך המיוחד בעיר.

"כיתות העתיד" אשר נחלו הצלחה רבה בשנה החולפת ימשיכו גם השנה לייצר תנאים והזדמנויות לתהליכי למידה והוראה משמעותיים ואליהן יצטרפו עד סוף השנה החדשה כיתות ומרחבים חדשניים ב-9 בתי ספר נוספים ברחבי העיר.

"מסע לעולם השחמט", הפועלת בהצלחה זו השנה השישית, התרחבה ותפעל כעת ב- 45 כיתות גן חובה בעיר.

מתחדשים בתשתיות החינוך

  • השנה יפתח אשכול גנים חדש ובו ארבעה גנים בשכונת קריניצי החדשה.
  • בקרוב יבנה אשכול של ארבעה גנים ברחוב החי”ל, ומתוכננת התחלת בנייה של שני אשכולות נוספים בני ששה גנים כל אחד, ברימלט בשכונת נגבה ובשכונת חרוזים.
  • בקרוב ייפתח בית ספר יסודי חדש במבנה תיכון אלון בקריית בורוכוב.
  • בימים אלו מסתיימת בניית אולמות ספורט חדשים בבתי ספר עתיד, ויצמן ואורט אבין.
  • בשנה הבאה מתוכננת העברה של תיכון מקיף למתחם הספארי

 

שנת הלימודים הקרובה, תשע"ט, תפתח עם גידול של כ- 300 תלמידים, לעומת השנה החולפת. השנה הקרובה, תפתח עם לא מעט שאיפות ונכונות להמשיך את מגמות קידום החינוך, חדשנות בחינוך ועידוד התלמידים ליזמות וחשיבה עצמאית במרחב החינוכי.