ראשי | לומדים ומלמדים | כתבות לומדים ומלמדים | מספר לסרט: מעודדים קריאה בבית ספר אביגור

מספר לסרט: מעודדים קריאה בבית ספר אביגור

איך מנחילים את אהבת הקריאה בעידן מודרני עתיר שינויים? כיצד הופכים דמויות ספרותיות לעכשוויות ואיך זה מרגיש לראות את גיבור הספר האהוב עליך על המסך הגדול? בבית ספר אביגור ברמת-גן פועלת תכנית לימודיים ייחודית לעידוד הקריאה עבור תלמידי כיתות א'-ו', תחת הכותרת "מספר לסרט". התכנית מועברת במסגרת לימודי הספרות והקולנוע ומשלבת קריאה מונחית של ספרים, הכרות עם המחברים, דיון משותף בעלילה וצפייה בסרטים המבוססים על פיהם.

"מספר לסרט" פותחה על ידי הצוות הפדגוגי של בית הספר ובמסגרתה רוכשים התלמידים כלים להתבוננות מושכלת, ביקורתית והשוואתית בין המבע הספרותי לבין המבע הקולנועי. התכנית אף זכתה בתעודת הוקרה מקרן רקנאטי על ייחודיותה.

התכנית פועלת בהצלחה זו השנה השמינית, כשבשנת הלימודים תשע"ט נלמדות היצירות הבאות: "מיץ פטל" לכיתות א', "ספר הג'ונגל" לכיתות ב', "הנסיכה והצפרדע" לכיתות ג', "שמונה בעקבות אחד" לכיתות ד', "האי ברחוב הציפורים" לכיתות ה' ו"צ'רלי בממלכת השוקולד" לכיתות ו'. הודות לתכנית, כלל גיבורי הספרים יוצאים ממחוזות הדמיון מתוך דפי הספר ומתעוררים לחיים על גבי המסך הגדול.

כלל יצירות הספרות נלמדות תוך התאמת התכנים לשכבות הגיל השונות ותוך קידום פעילויות המאפשרות ביטוי אישי יצירתי של כל תלמיד ותלמידה, לצד עידוד חדוות הקריאה והצפייה הקולנועית. כך לדוגמה, תלמידי כיתה ו' 2 יצאו למסע בעקבות ספרו של רואלד דאל, "צ'רלי בממלכת השוקולד", המציאו ממתקים יצירתיים כדוגמת בובת איש שוקולד שלא נגמר לעולם וסוכריה שלא נדבקת, יצרו משחקים שונים ואף הקימו חדר בריחה בנושא.

מתן בן ארי, תלמיד כיתה ו' בבית ספר אביגור: "חווית הקריאה היתה מאוד מיוחדת. קראנו את הספר, צפינו בסרט וערכנו השוואה בין השניים. הלמידה היא יותר יצירתית ומעודדת אותנו לקריאת ספרים".


 

תלמידים בפעילות